reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

20

06 2023

Następny dworzec na linii skierniewickiej przejdzie modernizację


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: PKP S.A.1 - Grodzisk News


PKP S.A. Podpisały porozumienie z władzami Żyrardowa, na mocy którego tamtejszy zabytkowy dworzec kolejowy zostanie przebudowany.


W ubiegłym tygodniu oficjalnie otwarto gruntownie przebudowany dworzec kolejowy w Milanówku. Dziś z kolei parafowano porozumienie pomiędzy spółką PKP a miastem Żyrardów na przebudowę tamtejszego dworca. Na mocy tego dokumentu kolejarze zobowiązali się do realizacji inwestycji pod warunkiem, że miasto wynajmie przestrzeń na dworcu po przebudowie. Sam obiekt ma być nie tylko miejsce dla podróżnych, ale również mają się w nim znaleźć m.in. biblioteka oraz punkt obsługi mieszkańców.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Cieszę się, że spółka PKP S.A., którą nadzoruję w ministerstwie przywróci świetność dworca w Żyrardowie. Dzięki podpisanemu dziś porozumieniu z prezydentem Krzysztofem Chrzanowskim niebawem ruszy długo wyczekiwana przebudowa dworca kolejowego. Nie tylko odzyska on historyczny blask, ale również połączy w sobie obsługę podróżnych z usługami miejskimi. Jestem przekonany, że po zakończeniu inwestycji stanie się on również obiektem nowoczesnym, komfortowym, a także przyjaznym wszystkim podróżnym, w tym osobom z niepełnosprawnościami czy rodzicom z dziećmi. Jestem przekonany, że wyremontowany dworzec będzie kolejną piękną wizytówką Żyrardowa – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Kiedy mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych funkcji dworca i zobaczyć jego nowe oblicze? Obecnie inwestycja jest na etapie przygotowania, ale już niebawem, bo jeszcze w trzecim kwartale bieżącego roku, planowane jest ogłoszenie postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej. Po zakończeniu prac nad projektem poznamy jej szczegółowy zakres. Jednak obiekt w nowej odsłonie ma zostać otwarty w 2026 r.

Warto podkreślić, że żyrardowski dworzec jest obiektem historycznym – został wybudowany w latach 20. ubiegłego wieku wg projektu architekta Romualda Millera w tzw. stylu narodowym, będącym mieszanką polskiego dworu szlacheckiego z motywami renesansu i baroku.

Z perspektywy przebudowy obiektu zadowoleni są też żyrardowscy włodarze. – Niezmiernie cieszy mnie porozumienie podpisane z PKP S.A. Samorząd Żyrardowa od dawna zabiegał o modernizację budynku dworca, który jest jednym z piękniejszych pod względem architektonicznym obiektów naszego miasta. Nie ulega wątpliwości, że dworzec to wizytówka każdego miasta, więc tym bardziej zależy nam, aby był to budynek spełniający obecne standardy obsługi pasażerów, tętniący życiem, przyjazny podróżnym i mieszkańcom – mówi Lucjan Krzysztof Chrzanowski, prezydent Żyrardowa.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.