13 07 2018

Kolejne szczegóły dotyczące elektrycznych autobusów

13.07.2018, godz.: 17:21
Kolejne szczegóły dotyczące elektrycznych autobusów
Fot. Pixabay

Zgodnie z zapowiedziami, grodziski magistrat podał dziś szczegóły dotyczące funkcjonowania elektrycznych autobusów oraz całego zadania związanego z ograniczeniem niskiej emisji i rozwojem elektromobilności, na które gmina otrzymała 10 mln zł dotacji.

Co już wiadomo od kilku dni, Grodzisk zakupi dwa elektryczne autobusy. Będą to fabrycznie nowe, niskopodłogowe pojazdy. Będą one posiadać dwa systemy ładowania: wolny i szybki (za pomocą pantografu). Ponadto autobusy będą posiadać system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz tzw. Inteligentne Systemy Transportowe (systemy centralnego sterownia sygnalizacją i ruchem dzięki czemu nadawany będzie priorytet dla ruchu transportu zbiorowego). Autobusy będą kursowały za dnia natomiast przez noc odbywać się będzie główne ładowanie akumulatorów. Podróżowanie nimi będzie bezpłatne.

Znana jest już trasa (pętla), jaką będą jeździć elektryczne autobusy: Matejki, Traugutta, Towarową, Żydowską, 3 Maja, Kowalską, Zondka, Kościuszki, Sienkiewicza, Chełmońskiego, nowo wybudowaną drogą do ul. Dalekiej, Daleką, Mokronowskich, Montwiłła, Spokojną, Radońską, Warszawską, Piaskową, Na Laski, Teligi, 3 Maja, Okulickiego.

W ramach projektu na terenie Oczyszczalni Miejskiej zostanie też urządzona zajezdnia autobusowa ze stacją ładowania, zostaną także urządzone dodatkowe perony (dwa przy ul. Warszawskiej i jeden przy ul. Na Laski). Ogólnie jednak elektryczne autobusy będą korzystały z istniejących przystanków. Na nich pojawią się specjalne oznaczenia mówiące o tym, że się przy nich zatrzymują się.

Jednak to nie wszystko. W ramach projektu mają także powstać trzy stacje rowerowe Grodziskiego Roweru Miejskiego przy ul. Teligi i Okrężnej w Grodzisku oraz przy ul. Osowieckiej w Adamowiźnie. Przy tej ostatniej ulicy ma też powstać nowy ciąg pieszo-rowerowy o długości 120 metrów łączący stację z istniejącą ścieżką rowerową w ciągu ulicy Niedźwiedziej. Każda wybudowana stacja zostanie wyposażona w 12 szt. stojaków na rowery (w sumie 36 szt.) Zakupione zostanie również dodatkowo 30 rowerów, po 10 na każdą stację, w tym 3 rowerki dla dzieci.

Ponadto zostanie zmodernizowana sygnalizacja świetlna na ul. Teligi (rejon ulic Rusałki i Szczerkowskiego) oraz na skrzyżowaniach ulic Warszawskiej z Nadarzyńską i Nadarzyńskej z Piaskową. Otrzymają one tzw. Inteligentne Systemy Transportowe  wspierające uprzywilejowanie transportu publicznego.

Kolejnym zadaniem uwzględnionym w projekcie jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Teligi i 3 Maja wraz chodnikami i zjazdami do posesji oraz przebudowa skrzyżowania ulic Nadarzyńskiej z Warszawską (więcej tutaj).

W tych 10 mln zł jest również 2,5 mln zł zwrotu za zrealizowane już inwestycje: budowę łącznika z ulicy ul. Chełmońskiego do Dalekiej wraz z mostem na Mrownie, oraz budową odcinka ulicy Dalekiej w Grodzisku Mazowieckim, wraz z oświetleniem, oraz ciągami pieszo-rowerowymi.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.