Dziś obchodzimy niezwykle ważne święto w tradycji chrześcijańskiej. Upamiętnia ono narodziny Jezusa Chrystusa i przypada zawsze 25 grudnia – to wie każdy z nas. Rzadziej zapewne zastanawiamy się nad historią i okolicznościami powstania tegoż święta. Tym właśnie kwestiom poświęcony jest ów tekst.
W Kościołach, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego (tzw. Kościoły wschodnie, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny), Boże Narodzenie przypada na 25 grudnia kalendarza juliańskiego, tzn. obecnie 7 stycznia kalendarza gregoriańskiego.
Przez pierwsze trzysta lat istnienia chrześcijaństwa narodziny Chrystusa miały znaczenie tylko ze względu na Jego genealogię potwierdzającą, że jest Mesjaszem. W tym okresie Bożego Narodzenia nie obchodzono. Dla Kościoła rzymskokatolickiego pierwszym i głównym świętem chrześcijan była niedziela, jako wspomnienie misterium paschalnego. Od drugiego wieku doszedł doroczny obchód śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – Wielkanoc. W Imperium rzymskim niedzielne świętowanie Chrystusa światłości nadało chrześcijański sens łacińskiej nazwie tego dnia: – dies solis – dzień słońca, stąd wzięło się angielskie słowo: sunday czy niemieckie: Sonntag.
Liturgiczne święto Bożego Narodzenia rozprzestrzeniło się począwszy od IV wieku w Kościele zachodnim szybko. Sprzyjało temu przyjęcie go na dworze cesarskim Konstantyna Wielkiego. Święto wspierało przyjęcie dogmatu o bóstwie Jezusa Chrystusa ogłoszonego przez Sobór nicejski I (325 r.) i tym samym było pomocą w walce z arianizmem, negującym boską naturę Chrystusa. Świadectwo obchodzenia święta Bożego Narodzenia w rzymskiej prowincji Afryki dał Optat z Milewe około 360 roku. W Hiszpanii mówił o nim synod w Saragossie około 380 roku oraz list mnicha Bachiariusza. Pod koniec IV wieku święto to pojawiło się także w północnej Italii.
Później święto przejął także kościół wschodni kolejno: w Kapadocji, Konstantynopolu, Antiochii, Aleksandrii, Jerozolimie, a najpóźniej, dopiero w na początku XIV wieku Kościół ormiański.
Byłeś świadkiem wypadku lub nietypowego zdarzenia?
Chcesz zwrócić na coś uwagę naszych czytelników?
NAPISZ
i
n
f
o
@
g
r
o
d
z
i
s
k
n
e
w
s
.
p
l
ZADZWOŃ
7
9
4
5
5
9
3
5
1
Wojsko Polskie zaprasza do Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej – nowej formy szkolenia, która łączy elastyczność z intensywnym przygotowaniem do służby. To propozycja dla każdego, kto myśli o wojsku, ale ceni sobie możliwość wyboru i perspektywy rozwoju.
Grodzisk przymierza się do inwestycji, która ma na celu znaczącą poprawę efektywności energetycznej kilku kluczowych budynków. Inwestycja, współfinansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, obejmie kompleksowe roboty budowlane, instalacyjne i termomodernizacyjne.
Żyrardowscy kryminalni udaremnili próbę wprowadzenia na rynek przeszło 41 tysięcy nielegalnych papierosów. W sprawie zatrzymali również 65-letnią kobietę, w mieszkaniu której znaleziono wyroby tytoniowe bez znaków akcyzy.
Grodzisk Mazowiecki szykuje się na powitanie lata i tradycyjne Wianki, ale to nie wszystko! W ten weekend, 21 i 22 czerwca, odbędzie się specjalna, dwudniowa edycja "Planszowego Grodziska" – prawdziwego festiwalu gier planszowych! Nasz portal, GrodziskNews.pl, ma przyjemność być patronem medialnym tego wydarzenia, więc zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami!
Trzynaście mazowieckich jednostek ratownictwa wodnego, w tym także WOPR z Grodziska, otrzyma łącznie blisko 1,3 mln zł wsparcia od samorządu województwa. Środki zostaną przeznaczone na utrzymanie gotowości oraz prowadzenie działań ratowniczych.
Z Pogonią Grodzisk rozstaje się kolejny kluczowy piłkarz. O swoim odejściu poinformował Jakub Apolinarski – pomocnik będący motorem napędowym akcji ofensywnych i jednym z budowniczych awansu najpierw do drugiej a teraz do pierwszej ligi.
Od października ubiegłego roku toczą się prace związane z kompleksową modernizacją i przebudową grodziskiego Pawilonu Kultury. Grodzisk zaprezentował, jakie postępy poczyniono do tego momentu. Zachęcamy zatem do lektury tekstu i obejrzenia galerii zdjęć.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że zakup nowego samochodu w ostatnich latach stał się... no cóż, lekko absurdalny. Kiedy miejskie auto zaczyna kosztować więcej niż kiedyś kosztowała klasa średnia, coś się w tej układance nie zgadza. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kierowców patrzy w stronę aut z drugiej ręki – i to nie z przymusu, tylko dlatego, że ma to zwyczajnie sens.
Copyright © 2014-2025 () - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.