reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

12

09 2023

Jaktorów po raz kolejny uczci pamięć o ważnej bitwie II WŚ


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Jaktorów po raz kolejny uczci pamięć o ważnej bitwie II WŚ - Grodzisk News


29 września to dzień szczególny w historii Jaktorowa. To wtedy, 79 lat temu odbyła się prawdopodobnie największa bitwa partyzancka stoczoną w czasie II wojny światowej na ziemiach polskich znajdujących się po zachodniej stronie Wisły. Mieszkańcy jak co roku upamiętnią rocznicę tych wydarzeń na cmentarzu w Budach Zosinych, a uczynią to kilka dni wcześniej.


27 września 1944 r. Niemcy rozpoczęli w tym rejonie zakrojoną na szeroką skalę operację przeciwpartyzancką. Grupa Armii Krajowej „Kampinos” przystąpiła do odwrotu w kierunku Gór Świętokrzyskich. Jednak 29 września we wsi Budy Zosine pod Jaktorowem zgrupowanie zostało otoczone przez wojska niemieckie. Po całodziennym boju ze znacznie silniejszą armią niemiecką grupa „Kampinos” została rozbita, choć kilku oddziałom udało się wyrwać z okrążenia. W walce poległo od 150 do 200 polskich żołnierzy, 120 zostało rannych, a 150 wzięto do niewoli.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Jak co roku uroczystości odbędą się na cmentarzu wojennym AK w Budach Zosinych. Rozpoczną się mszą św. w samo południe. Po niej zaplanowano przemówienia okolicznościowe, apel poległych, złożenie wieńców.

Uroczystości odbędą się 24 września.

Jaktorów po raz kolejny uczci pamięć o ważnej bitwie II WŚ - Grodzisk News


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2023 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.