TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

18

04 2024

Jaki system Smart Home wybrać?


Artykuł sponsorowany

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Jaki system Smart Home wybrać? - Grodzisk News


Włączyć światło, podkręcić ogrzewanie, zasunąć żaluzje, włączyć muzykę, zamknąć mieszkanie - codzienność to niekończąca się lista zadań do wykonania. Jednak w inteligentnym domu wygląda to zgoła inaczej, ponieważ wiele zadań wykonuje się automatycznie, bez ingerencji użytkowników. Na czym polega smart home i czym się kierować przy wyborze takiego systemu?


Czym jest inteligentny dom?


Budynek funkcjonujący w trybie smart home wygląda jak zwykły dom o podwyższonym standardzie. Po prostu pewne procesy przebiegają w nim automatycznie. Urządzenia wchodzące w skład instalacji komunikują się ze sobą i w razie potrzeby wykonują zaprogramowane zadania. Dzięki temu użytkownik nie musi czuwać nad wybranymi procesami i może skupić się na tym, co najważniejsze - pracy, nauce czy spędzaniu czasu z rodziną. Co ważne, system nie pozbawia użytkownika władzy nad budynkiem, ponieważ w razie potrzeby można łatwo zmienić ustawienia i dostosować je do swoich potrzeb.

System smart home przewodowy czy bezprzewodowy?
System przewodowy wymaga rozprowadzenia okablowania, przez co najlepiej zainstalować go przed remontem lub w nowo powstającym budynku. W razie ewentualnej sprzedaży instalacja zostanie w budynku, jednak taki system podnosi wartość nieruchomości i może korzystnie wpłynąć na zainteresowanie potencjalnych nabywców. Sieć przewodowa zapewnia sprawną i niezakłóconą transmisję sygnału, dzięki czemu takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w dużych obiektach, np. budynkach użyteczności publicznej, centrach handlowych, hotelach czy domach piętrowych.

System smart home może działać również bezprzewodowo za pośrednictwem WiFi, Bluetooth, Z-Wave, ZigBee lub radiowo. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba kuć w ścianach i rozprowadzać kabli, a cały montaż jest niemal bezinwazyjny. Taki system można łatwo rozbudować o kolejne funkcjonalności, a w razie potrzeby można go zdemontować i założyć w innym budynku. Jednak komunikacja bezprzewodowa nie zawsze działa niezawodnie, zwłaszcza jeśli budynek jest bardzo duży i występują w nim elementy, które mogą zakłócać sygnał.

Inteligentny dom ze sterowaniem lokalnym czy w chmurze?


Systemy smart home sterowane lokalnie są droższe niż rozwiązania bazujące na zewnętrznych dostawcach mocy obliczeniowej (czyli tzw. chmurze). Jednak dzięki sterowaniu lokalnemu procesy zachodzą sprawniej, ponieważ dane przesyłane są bezpośrednio pomiędzy elementami systemu. Co ważne, wszystkie informacje gromadzi centralny hub znajdujący się w budynku, co zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo. Ponadto taki system nie wymaga połączenia z internetem, więc w razie awarii sieci inteligentny dom działa bez zakłóceń. W przypadku systemów opartych na chmurze zachodzi minimalne ryzyko zdezaktywowania systemu (np. gdy dostawca wyłączy chmurę), a nawet wycieku danych.

Inteligentny dom – jaki system wybrać?


Jednym z najpopularniejszych systemów smart home jest Loxone. Dzięki sterowaniu lokalnemu dane nie wychodzą poza budynek, a instalacja może działać bez internetu. System ten może działać w technologii przewodowej lub bezprzewodowej, przy czym pierwszy typ charakteryzuje się minimalnym okablowaniem przy zachowaniu optymalnych możliwości rozbudowy instalacji. Instalacja bezprzewodowa bazuje na autorskiej technologii Loxone Air, która wykorzystuje topologię mesh. Dzięki temu każde urządzenie działa jak wzmacniacz, co pozwala na przesyłanie danych na duże odległości i tym samym zwiększenie zasięgu całej infrastruktury.

Smart home Loxone to system w pełni skalowalny, które można dostosować zarówno do niewielkiego domu jednorodzinnego, jak i rozległych obiektów komercyjnych. Osoby zainteresowane automatyką budynkową mogą skontaktować się z firmą Elektro-Partner Kraków, która zajmuje się wdrażaniem systemu smart home marki Loxone.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.