03 01 2019

Jaka organizacja ruchu podczas remontu drogi 579? Tranzytu przez Grodzisk (raczej) nie będzie

03.01.2019, godz.: 12:03
Jaka organizacja ruchu podczas remontu drogi 579? Tranzytu przez Grodzisk (raczej) nie będzie
fot. Urząd Gminy Grodzisk Maz.

Powracamy do tematu remontu 11,5-kilometrowego odcinka drogi 579 z Grodziska do Radziejowic, bowiem wszystko wskazuje na to, iż ruch tranzytowy nie będzie przechodził przez miasto i gminę. Wiemy już też, kiedy mogą rozpocząć się roboty drogowe.

Już w listopadowej rozmowie z nami burmistrz Grzegorz Benedykciński mówił tak: – W związku z budową trasy 579 wprowadzona zostanie zmieniona organizacja ruchu zakazująca tranzytu ciężarówkom, które nie jadą do firm na terenie naszej gminy. Zakaz wjazdu dla takich tirów zostanie wprowadzony zarówno od strony autostrady, jak i trasy katowickiej. Przestrzegania tych zasad będą skrupulatnie pilnowały patrole drogówki. W międzyczasie liczymy na rozpoczęcie budowy obwodnicy zachodniej, która docelowo przejmie cały ruch tranzytowy – zapowiadał burmistrz.

Wówczas jednak były to jednak bardziej przewidywania, aniżeli potwierdzone informacje. Dziś sytuacja wygląda inczej, choć ustalenia trwają. – Należy pamiętać, że w związku z zakresem inwestycji, w objazdy zaangażowane będą wszystkie typy dróg: od gminnych aż po krajowe, a zarządcy każdej z nich chcieliby sprawić, by ciężarówki jeździły w jak najmniejszym stopniu. Na dziś jednak plan jest taki, aby cały ruch tranzytowy został pokierowany, drogami krajowymi numer 8 oraz 50, a także autostradą A2, z kolei przez naszą gminę dopuszczony byłby ruch lokalny samochodów osobowych, komunikacji publicznej, pojazdów oznakowanych, a także umożliwiający właścicielom dojazd do posesji – wyjaśnia Leszek Szczepaniak, szef wydziału zarządzania drogami gminnymi w grodziskim magistracie. – Myślę, że w lutym powinniśmy otrzymać konkretne opracowanie organizacji ruchu, którą ostatecznie musi zatwierdzić wydział infrastruktury urzędu marszałkowskiego – dodaje.

Prace przygotowawcze już się zresztą rozpoczęły. Trwa wycinka drzew wzdłuż drogi. Kiedy natomiast rudszą roboty drogowe. – Inwestor mówi o pierwszym kwartale, ale nie zdziwimy się, jeśli ze względu na pogodę i inne kwestie będzie to kwiecień lub maj. Zobaczymy – mówi Szczepaniak.

W zamysle drogowców roboty mają być prowadzone jednocześnie z dwóch stron: od Grodziska i od Radziejowic. Dzięki kompleksowej modernizacji nową jakość zyskają fragmenty trasy biegnące od Grodziska przez Kałęczyn, Janinów, Mościska i Makówkę. Zaprojektowano poszerzenie jezdni drogi głównej do 7 metrów (dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 metra każdy, do tego pobocza o szerokości 1,5 m) oraz zastosowano cały szereg rozwiązań, mających na celu odseparowanie ruchu samochodowego od pieszo-rowerowego. W ramach prac wykonawca rozbuduje też istniejące, i wybuduje nowe, chodniki i ciągi pieszo – rowerowe w miejscowościach: Kałęczyn, Janinów, Adamowizna, Mościska, Kuklówka. Zostanie wymieniona zniszczona kostka brukowa i obrzeża chodnikowe. Chodniki i ścieżki rowerowe zlokalizowane bezpośrednio przy jezdni, oddzieli od niej pas zieleni lub rów przydrożny. Zaplanowano również wydzielenie dodatkowych pasów ruchu dla pojazdów skręcających w lewo, a na odcinku drogi w miejscowościach Mościska i Kuklówka zaprojektowano dwa ronda.

2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “Jaka organizacja ruchu podczas remontu drogi 579? Tranzytu przez Grodzisk (raczej) nie będzie”

  1. jscst pisze:

    (…)W międzyczasie liczymy na rozpoczęcie budowy obwodnicy zachodniej, która docelowo przejmie cały ruch tranzytowy(…)
    Obwodnica dopiero w planach… to gdzie puszczą ten tranzyt?

  2. bizun pisze:

    link do mapki ktoś coś??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata