17 03 2019

Jak skrócić czas oczekiwania w SOR?

17.03.2019, godz.: 15:01
Jak skrócić czas oczekiwania w SOR?
Fot. Mariusz Kordel

Pacjenci często muszą czekać długie godziny na przyjęcie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego znajdującego się w grodziskim Szpitalu Zachodnim. Jak można poprawić sytuację? Radni apelują o utworzenie takiego oddziału w sąsiednim powiecie.

Wizyta w SOR grodziskiego szpitala niestety często wiąże się z wielogodzinnym oczekiwaniem na przyjęcie. Taka sytuacja jest spowodowana nadmiernym przeciążeniem personelu, które wynika z obsługi aż czterech powiatów, które łącznie zamieszkuje około 400 tys. mieszkańców. Większość SOR-ów w całym kraju, w tym nasz grodziski boryka się problemem braków kadrowych m.in. wynikających z niechęci lekarzy do podejmowania pracy na SOR ze względu właśnie na duże obciążenie, czy sporą odpowiedzialność. Jak więc poprawić sytuację w SOR znajdującym się w Szpitalu Zachodnim? Rada Powiatu Grodziskiego stwierdziła, że pomóc może przede wszystkim powstanie innego SOR-u w sąsiednim powiecie.

Radni podjęli uchwałę „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego zaspokojenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców w zakresie usług świadczonych przez szpitalne oddziały ratunkowe”. W dokumencie radni apelują o odciążenie grodziskiej placówki poprzez utworzenie SOR-u w jednej z placówek działających na terenie powiatu pruszkowskiego, który zamieszkuje ponad 165 tys. ludzi, czyli blisko dwukrotnie więcej niż w powiecie grodziskim. W uchwale zaznaczono, że pacjenci powiatu grodziskiego stanowią 44 proc. wszystkich pacjentów rejestrowanych w grodziskim SOR. Pozostali pochodzą z powiatu pruszkowskiego (15 proc.), powiatu warszawskiego zachodniego (14 proc.), powiatu żyrardowskiego (10 proc.), a także z całego województwa i spoza niego.

Radni są pewni, że utworzenie dodatkowego SOR-u znacznie poprawi sytuację. – „Podjęcie wnioskowanej przez nas decyzji bezwzględnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców powiatu grodziskiego, a także mieszkańców powiatu pruszkowskiego. Zwiększy dostęp do szybkiej, profesjonalnej pomocy, skróci czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego do najbliższego SOR-u” – czytamy w uchwale.

Radni zadeklarowali wsparcie dla zarządu powiatu oraz dyrekcji szpitala poprzez działania polityczne, społeczne i organizacyjne. Stanowisko to zostanie przekazane m.in. ministrowi zdrowia, prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia, województwu mazowieckiemu, posłom, senatorom, a także władzom powiatów pruszkowskiego i warszawskiego zachodniego.

Poniżej pełna treść uchwały.

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Jak skrócić czas oczekiwania w SOR?”

  1. Kierowca autokaru pisze:

    Mialem.kiedys epizod w zyciu i pracowalem na sorze… jak skrocic kolejki?? Proste jak drut jak ci sie zlamie paznokjec albo boli cie glowa albo masz gigant kaca to wez tabletke poloz sie pospij…. sor jak sama nazwa wskauje szpitalny oddzial ratunkowy !!!RATUNKOWY !!!! Pracuje tam sztab ludzi od lekarzy po personel sprzatajacy …. dopuki ludzie nie zrozumieja co to jest sor to inni potrzebujacy pomocy beda czekac w dlugich kolejkach…. stluczony paluszek czy zarwany paznokiec to nie to samo co zatrucie zawal zlamanie nogi reki…. ludzie ktorzy potrzebuja naprawde pomocy kwitna przez takich co im L4 potrzebne… uwierzcie mi ludzie ze tam kazdy pracuje ratuje doglada …. jest to mitem ze tam kazdy spi albo lezy…. jak kazdy z najmniejsza pierdola idzie na sor to cierpia ci co naprawde potrzebuja pomocy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata