reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

14

04 2023

Grodziska oczyszczalnia niezależna energetycznie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: ZWiK1 - Grodzisk News


Oczyszczalnia ścieków znajdująca się w Chrzanowie Dużym jest już niezależna energetycznie – sama jest w stanie wyprodukować tyle prądu, aby nie korzystać z zewnętrznego zasilania.


Jak podał grodziski Zakład Wodociągów i Kanalizacji, obecnie prowadzone są rozruchy technologiczne stacji kogeneracji. Próby wykazały, że zastosowane rozwiązanie, wraz z instalacjami fotowoltaicznymi o mocy blisko 400 kW wystarczą do zasilania całej oczyszczalni. Sprawi to, że obiekt będzie niezależny energetycznie.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W jaki sposób to osiągnięto? – Powstające w procesie oczyszczania ścieków osady ściekowe są poddawane procesowi fermentacji metanowej, w wyniku którego powstaje biogaz zawierający około 62 proc. metanu i około 37 proc. dwutlenku węgla. Biogaz jest paliwem odnawialnym, a produkowana z niego energia elektryczna to tak zwana zielona energia. Dotychczas oczyszczalnia ścieków korzystała z ciepła wytwarzanego przez 3 kotły olejowo-gazowe, które w 99 proc. korzystały z biogazu wytworzonego w procesie fermentacji osadów ściekowych, jednakże energia elektryczna pochodziła z sieci energetycznej. Kogeneracja jest procesem jednoczesnego wytwarzania użytkowego ciepła i energii elektrycznej w procesie spalania paliw. W przypadku naszej oczyszczalni ścieków paliwem jest biogaz, który powstaje w Wydzielonych Komorach Fermentacyjnych – informuje ZWiK.

Owa stacja kogeneracji ma być wyposażona w dwa generatory o mocy 200 kW każdy oraz infrastrukturę towarzyszącą.

– Z uwagi na rozbudowę oczyszczalni, a tym samym zwiększone zapotrzebowanie na ciepło oraz energię elektryczną, wykorzystywane w procesach technologicznych, inwestycja w odnawialne źródła jest najlepszym wyborem – podkreślają przedstawiciele ZWiK.

Grodziska oczyszczalnia niezależna energetycznie - Grodzisk News
Grodziska oczyszczalnia niezależna energetycznie - Grodzisk News
Grodziska oczyszczalnia niezależna energetycznie - Grodzisk News

💬︎   dodaj komentarz

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.