15 06 2020

Grodzisk uczcił 175-lecie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej [FOTO]

15.06.2020, godz.: 11:09
Grodzisk uczcił 175-lecie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej [FOTO]
fot. Facebook/Urząd gminy Grodzisk Maz.

Niedziela była nie tylko ostatnim dniem długiego weekendu, lecz także czasem grodziskich uroczystości z okazji 175-lecia powstania Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z tych „urodzin”.

Linia Warszawsko-Wiedeńska była pierwszym połączeniem kolejowym na ziemiach Królestwa Polskiego. Pierwszy fragment z Warszawy do Grodziska oddano do użytku w czerwcu 1845 r. Kilka miesięcy później tory ułożono do Skierniewic i Łowicza. W grudniu 1846 r. linia sięgała już do Częstochowy, a w 1848 r. do ówczesnej granicy w Maczkach. Cała linia miała długość 327,6 km i posiadała 27 stacji. Projektowany szlak miał się łączyć z linią kolejową przez Kraków do Wiednia, dlatego tworzona linia otrzymała nazwę: Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska.

175 lat to okazała rocznica. Wypadało więc ją uczcić. Była okolicznościowa przemowa burmistrza w Parku Skarbków, był występ orkiestry dętej. Przed pomnikiem Kolejarza natomiast złożono kwiaty.

fot. Facebook/Urząd gminy Grodzisk Maz.
fot. Facebook/Urząd gminy Grodzisk Maz.
💬︎ 2

Dodaj Komentarz

2 odpowiedzi na “Grodzisk uczcił 175-lecie Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej [FOTO]”

  1. Antoni pisze:

    Benio ach jak raduje mnie twój widok. Oby Ci się wszystko wyśniło.

  2. Anonim pisze:

    „soczysta”przemowa do DRZEW I KRZAKÓW.!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.