20
02 2024
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
20.02.2024, godz. 11:08
W ubiegłym tygodniu polskie media obiegła informacja o młodym mieszkańcu Grodziska Antonim Zegarskim, który zdobył wyróżnienie od NASA za świetne zdjęcie Księżyca w pełni. Sukces Antka doceniła także gmina. Z młodzieńcem spotkał się burmistrz, pogratulował mu i wręczył pamiątkowy dyplom.
Na fotografii wykonanej przez Antoniego bardzo dobrze widać piękno powierzchni Srebrnego Globu, z jego kraterami, morzami i oceanami.
Jesteśmy bardzo dumni z naszego młodego mieszkańca Antoniego Zegarskiego, który zdobył wyróżnienie od NASA - National Aeronautics and Space Administration za niezwykłą fotografię Księżyca w pełni. Antoni otrzymał od Grzegorza Benedykcińskiego, burmistrza Grodziska Mazowieckiego gratulacje oraz nagrodę za swoje niewątpliwie wielkie osiągnięcie. Życzymy Antkowi kolejnych sukcesów i jednocześnie przy tej okazji, prezentujemy Wam kilka wykonanych przez niego astrofotek. Robią wrażenie – napisał na Facebooku grodziski magistrat i zaprezentował kilka zdjęć, które i my publikujemy poniżej.
Zdjęcie wyróżnione przez NASA
NASA tak wyjaśnia zjawisko, które we wspaniały sposób uchwycił mieszkaniec Grodziska. – Średnio co miesiąc, pełnia księżyca pojawia się na niebie nad planetą Ziemią. Dzieje się tak, ponieważ Księżyc potrzebuje miesiąca, aby zakończyć kolejną orbitę wokół naszej planety, przechodzi przez wszystkie swoje fazy i ponownie ma całą swoją zwróconą ku Ziemi połowę oświetloną światłem odbitym od Słońca – czytamy w uzasadnieniu dla wyróżnionego zdjęcia.
Agencja kosmiczna podkreśliła iż wiele rdzennych kultur nadaje każdej pełni księżyca nazwę wcześniejszym pełniom nadano takie nazwy jak: Księżyc Lodowy, Księżyc Pozostań w Domu i Księżyc Cichy. Pojawiając się w styczniu według współczesnego zachodniego kalendarza, kilka kultur nazwało również ostatnią pełnię księżyca – Księżycem Wilczym, na cześć tego majestatycznego zwierzęcia.
Zdjęcie prezentuje księżyc ukazany nad włoskimi Alpami. – Księżyc Wilczy został uchwycony na łączonych długich i krótkich ekspozycjach. Obraz jest uderzający, ponieważ dla niektórych otaczające chmury wyglądają jak paszcza wilka gotowa połknąć Księżyc podczas gdy inni widzą Księżyc jako oko wilka – czytamy w uzasadnienie.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.