TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

24

07 2021

Edukacja finansowa Polaków


Artykuł sponsorowany


Edukacja finansowa Polaków - Grodzisk News


Świat finansów jest coraz bardziej pociągający dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków. I choć do niedawna dzieliła nas przepaść w inwestycjach na rynkach kapitałowych od mieszkańców USA czy UK, to różnicę tę udaje się systematycznie redukować - dziś coraz więcej z nas decyduje się na zakup spółek na giełdzie (nie tylko polskiej), kryptowalut czy kontraktów terminowych. Czy edukacja finansowa Polaków również stoi na coraz wyższym poziomie?


Edukacja finansowa Polaków - klucz do zrozumienia zachodzących zjawisk
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że Polacy dobrze sobie radzą z finansami - zarówno na poziomie lokalnym, jak i w odniesieniu do prowadzonych przedsiębiorstw. Jednak w rzeczywistości sytuacja nie wygląda zbyt kolorowo - tylko niewielka część naszego społeczeństwa posiada jakiekolwiek oszczędności, a o sumach pozwalających na przetrwanie kilku miesięcy bez pracy wspomina niewiele osób. To sytuacja odmienna od większości mieszkańców tzw. Zachodu, wśród których średnia stopa oszczędności na osobę kształtuje się na znacznie wyższym poziomie. Również przyglądając się podejmowanym przez nasze rodaków inwestycjom widać, że wciąż aktywa finansowe nie są nam zbyt dobrze znane - dla większości Polaków najbezpieczniejszą inwestycją są nieruchomości lub ewentualnie metale szlachetne. To pierwsze widać po formujących się bańkach na nieruchomościach i wzmożonym popycie podczas każdego kryzysu czy spowolnienia finansowego. Nie ma się czemu dziwić, jest to jedno z najbardziej racjonalnych rozwiązań - radzi się bowiem, by inwestować wyłącznie w aktywa, które się rozumie, a nieruchomości czy metale szlachetne rozumie niemal każdy. 

Natomiast porównując zaangażowanie Polaków w rynki finansowe z inwestycjami Amerykanów widać przepaść. Podczas gdy w USA ponad połowa gospodarstw domowych inwestuje na giełdzie, nad Wisłą jest to niewielki procent osób, które mają wystarczającą wiedzę, pozwalającą na podjęcie takiej inwestycji. Nie oznacza to oczywiście, że nie da się tego zmienić i nauczyć samodzielnie zarządzania finansami oraz inwestowania - każdego roku na ten krok decydują się kolejne tysiące Polaków. 

Oszczędzanie i pożyczanie - jak nauczyć się lepiej zarządzać finansami?
Jeśli zarówno inwestowanie, jak i zarządzanie swoim zadłużeniem i ogólnie rzecz mówiąc - finansami, nie przychodzi Ci zbyt łatwo, to nie oznacza to, ze wcale nie można tego zmienić na lepsze. Niezależnie od tego ile masz lat, czy zarabiasz mało, czy dużo a także, od jakiego poziomu wiedzy zaczynasz - zawsze możesz się nauczyć czegoś nowego. Jak? Na przykład odwiedzając portal  Financer.com Polska i analizując, co możesz zrobić, by płacić mniej za zaciągane pożyczki, nauczyć się wyszukiwać ciekawszych ofert ubezpieczeniowych i zbudować swój plan oszczędzania i inwestowania, dzięki któremu jeszcze szybciej osiągniesz swój cel - finansowej niezależności. Niezależnie od drogi, którą musisz przejść, by nauczyć się więcej na temat finansów, jest to temat, który warto zagłębiać - z pewnością zaprocentuje ono w przyszłości. 

📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2021 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.