20 02 2020

Dziś tłusty czwartek

20.02.2020, godz.: 07:30
Dziś tłusty czwartek
Fot. Pixabay

Rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału, co oznacza, że mamy najbardziej tłusty dzień w roku – tłusty czwartek. Skąd wzięła się ta tradycja?

Tłusty czwartek jest jednocześnie ostatnim czwartkiem przed wielkim postem i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Nie jest on przypisany do konkretnej daty, ponieważ zależy on od tego kiedy wypada Wielkanoc. Kolejny czwartek jest już czwartek po Środzie Popielcowej i należy już on do wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie powinni zachować wstrzemięźliwość oraz wyraz umartwiania. Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim znany jest jeszcze jako zapusty, tego dnia dozwolone jest objadanie się.

Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych kiedy w Rzymie bawiono się hucznie, by powitać nadchodzącą wiosnę. Wtedy ludzie zajadali się tłustym mięsem, popijali je alkoholem, a także jedli coś na kształt pączków z ciasta chlebowego, ale nadziewane słoniną. W naszej tradycji ten dzień był niegdyś początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa, kiedy pozwalano sobie na duże ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami czy słoninę. Najadano się wtedy do syta przed czekającymi 40 dniami postu.

Tradycja jedzenia pączków pojawiła się w naszym kraju w XVI wieku, jednak etnografowie nie do końca wiedzą skąd ona przyszła. Wtedy przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która akurat na nie trafiła miała mieć szczęście w życiu. Kiedyś był też przesąd, że kto nie zje pączka w tłusty czwartek będzie skazany na niepowodzenia.

Dziś pewnie każdy z nas zje choć jednego słodkiego pączka. Smacznego!

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.