18
03 2024
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
18.03.2024, godz. 13:58
Trwa program dotacji ramach corocznego konkursu „Mazowsze lokalnie”. To szansa dla inicjatyw obywatelskich na zdobycie funduszy w wysokości do 7 tysięcy. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 27 marca.
Wnioski składać mogą zarówno grupy nieformalne złożone z z minimum 3 mieszkańców województwa oraz młode organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje, kluby, koła gospodyń wiejskich i inne). Pula środków na mikrodotacje w 2024 roku wynosi 651 000 zł. Działania w ramach projektów będą mogły trwać maksymalnie 6 miesięcy w okresie od 1 czerwca.
Jakie projekty mają szanse na dofinansowanie?
1. Inicjatywy oddolne – inicjujące wspólne działania mieszkańców na rzecz dobra wspólnego. Ważnym elementem tych wniosków powinno być wspólne angażowanie obywateli, adekwatne, spójne działania projektowe prowadzące do zaspokojenia lokalnej potrzeby bądź rozwiązania jakiegoś problemu a także zapoczątkowania zmiany społecznej.
- W tym roku szczególnie zależy nam na wspieraniu projektów, które są dostępne dla osób z mniejszości etnicznych i/lub narodowych / włączają mieszkańców i mieszkanki innej narodowości lub etniczności niż polska/ uwzględniają ich potrzeby – zauważa Daniel Prędkopowicz. – Szczególnie premiowane będą projekty na rzecz wsparcia i integracji imigrantów wojennych z Ukrainy (dodatkowe 2 punkty w ocenie) – dodaje. – Drugim typem działań, które mogą uzyskać dodatkowe punkty strategiczne (4) będą projekty zakładające promocję, edukację i wsparcie zdrowia psychicznego lokalnej społeczności oraz kształtowanie prawidłowych postaw dzieci i dorosłych związanych ze zdrowiem psychicznym.
2. Rozwój organizacji – to projekty wspierające nowo powstałe organizacje (nie starsze niż 60 miesięcy). Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych i usługowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.
- Zależy nam aby mikrodotacje trafiły do każdej gminy na Mazowszu. W trakcie 10 lat trwania konkursu tylko w 37 nie nie było realizowanego żadnego projektu. Są to tzw. Białe plamy, które w tym roku będą miały pierwszeństwo w trakcje oceny wniosków – mówi Kamila Śmieciuch ze Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. – Staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich gmin ale w szczególności właśnie do tych mniej aktywnych przekonując, że w każdej wsi, grupa osób może zrobić coś dobrego dla swojej społeczności – dodaje Joanna Krasnodębska ze Stowarzyszenia BORIS. – Prowadzone są webinaria, szkolenia, inspiratoria, spotkania informacyjne oraz konsultacje telefoniczne. Ich harmonogram dostępny jest na stronie mazowszelokalnie.pl.
Więcej informacji o konkursie na stronie www.mazowszelokalnie.pl
Kontakt telefoniczny: +48 575 841 556 lub +48 533 218 043
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.