23 01 2019

Co z oddziałem ginekologiczno-położniczym w Szpitalu Zachodnim?

23.01.2019, godz.: 16:31
Co z oddziałem ginekologiczno-położniczym w Szpitalu Zachodnim?
fot. Jan Stradowski/Wikipedia

Przy okazji niedawnej informacji o 15-leciu grodziskiego Szpitala Zachodniego powrócił temat stworzenia w placówce oddziału ginegologiczno-położniczego. Zdaniem mieszkanek jest on potrzebny i byłby dobrą alternatywą dla kobiet wybierających często z konieczności poród w Warszawie lub Pruszkowie.

Temat oddziału ginekologiczno-położniczego w grodziskim szpitalu żyje w lokalnej społeczności od dawna. Mieszkańcy zwracają uwagę, że skoro w mieście funkcjonuje tak duża i dobra placówka, przyjmująca tak wielu pacjentów, to powinna mieć własny oddział położniczy. Ponieważ takowego brakuje, to grodziszczanki spodziewające się dziecka muszą decydować się na poród w innych, na ogół warszawskich szpitalach.

Już dość dawno temu rada powiatu, do którego należy grodziski szpital, przyjęła plan modernizacji placówki, w tym rozbudowy o oddział ginekologiczno-położniczy. Szpital ma już nawet gotową dokumentację projektowo-kosztorysową dla stworzenia oddziału. Przeszkodą w realizacji inwestycji są jednak pieniądze.

– Budowa oddziału ginekologiczno-położniczego zgodnie ze standardami Unii Europejskiej to koszt kilkunastu milionów złotych, a dofinansowań unijnych na ten cel nie przewidziano. W takiej sytuacji w grę wchodzą dwie możliwości: sfinansowanie inwestycji wspólnymi siłami przez samorządy w regionie lub znalezienie prywatnego inwestora który wybudowałby i wyposażył pawilon ginekologiczno-położniczy połączony tunelem ze szpitalem – mówi nam Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego.

– Wciąż mowa jednak o 12-13 milionach złotych, a więc ogromnych nakładach, dla samorządów na pewno. Dlatego staramy się zmierzać w kierunku pozyskania prywatnego inwestora, ale nie jest to łatwe zadanie – dodaje dyrektor Płukis.

💬︎ 0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.