TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

25

03 2015

Bezpłatne badania jak świeże bułeczki


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

1 - Grodzisk News


16 marca ruszyły bezpłatne badania przesiewowe na obecność nowotworów u kobiet i mężczyzn z Podkowy Leśnej, którzy ukończyli 40 lat. Darmowe pakiety badań cieszyły się wśród mieszkańców ogromnym powodzeniem i rozeszły się raptem w kilka dni.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Bezpłatna profilaktyka obejmowała trzy pakiety. Pierwszy dotyczył pań i wykluczenia nowotworu narządów rodnych ? szyjki macicy, jajników, a także raka piersi. Drugi skierowany był do panów i miał na celu wykluczyć u nich nowotwór jąder oraz prostaty. Z trzeciego pakietu mogły natomiast skorzystać obie grupy. Profilaktyka ta objęła badania pod kątem nowotworu żołądka, jelita grubego oraz trzustki. Każda z zapisywanych osób mogła wybrać bezpłatnie jeden pakiet, jednak na drugi przysługiwała zniżka w wysokości 40 procent.

Jak się okazuje podkowianie chętnie skorzystali z możliwości wykonania badań. ? Osób uprawnionych do odebrania pakietu w Podkowie Leśnej jest 2042. Skorzystało z możliwości bezpłatnych badań 324 osoby: 186 kobiet i 138 mężczyzn, co daje 16 proc. grupy 40+. Tylko w pierwszym dniu wydawania pakietów, wyczerpał się limit finansowy. Podjąłem decyzję o znacznym zwiększeniu puli środków na ten cel. Zapisy trwały od 16 do 21 marca 2015 r. Obecnie zapisy są wstrzymane, kolejny limit został wyczerpany. W zależności od wyników badań i zainteresowania mieszkańców będę poszukiwał możliwości kontynuowania badań i wprowadzenia ich również w budżecie na 2016 r. ? poinformował na swoim blogu, Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Profilaktykę prowadził Szpital Zachodni w Grodzisku. Okazuje się, że podkowianie częstokroć decydowali się na wykupienie drugiego pakietu. ? W przypadku wielu nowotworów szansa na wyleczenie znacznie wzrasta, jeśli choroba zostanie rozpoznana we wczesnym stadium. Dlatego tak ważne są populacyjne badania przesiewowe, które mają na celu wykrycie choroby we wczesnej, zwykle bezobjawowej fazie rozwoju. Postaram się, aby na przełomie czerwca i lipca przygotować prelekcję z udziałem lekarzy onkologów na temat profilaktyki zdrowotnej oraz podsumować przeprowadzoną akcję w Podkowie. Nie bójmy się rozmawiać o raku ? apeluje burmistrz Tusiński.

💬︎   dodaj komentarz
📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.