06 02 2020

80-latek wyszedł z domu w nieznanym kierunku. „Był w niebezpieczeństwie”

06.02.2020, godz.: 14:56
80-latek wyszedł z domu w nieznanym kierunku. „Był w niebezpieczeństwie”
fot. milanowek.pl

Milanowscy strażnicy miejscy poinformowali o niebezpiecznej sytuacji sprzed kilku dni. Starszy mężczyzna cierpiący na demencję wyszedł z domu w kapciach w nieznanym kierunku. Trzeba było reagować szybko.

Wedle treści zgłoszenia, około 80 letni ojciec zgłaszającej oddalił się z miejsca zamieszkania w nieznanym kierunku. Zgodnie z procedurą, zakładającą bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia zaginionego, do akcji zostali zadysponowani wszyscy funkcjonariusze Straży Miejskiej w Milanówku. W takich sytuacjach ważna jest każda minuta, a upływ czasu działa zdecydowanie na niekorzyść mundurowych. Kobieta opisała mężczyznę, a szczegółowy rysopis został przekazany podległym funkcjonariuszom. Cechy szczególne (mężczyzna pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych opuścił miejsce w kapciach) zostały przekazane także operatorowi monitoringu, tak aby mógł wiarygodnie odtworzyć drogę przemieszczania się zaginionego – podała straż miejska.

Wkrótce strażnicy odnaleźli zagubionego 80-latka. Przebywał na ul. Podgórnej, z której został zabrany. Córka mężczyzny potwierdziła jego tożsamość i wzięła pod opiekę.

– Najbardziej znanym objawem demencji starczej jest zanik pamięci, ale osoby starsze wraz z wiekiem mają także mniej wyostrzone zmysły (słabszy wzrok i słuch), sprawność fizyczną i refleks. Wiąże się to z zawężonym polem widzenia, opóźnioną reakcję na różnorodne sytuacje, słabą podzielnością uwagi i niewłaściwą oceną odległości. Zła ocena własnych możliwości może spowodować poważne zagrożenie dla osoby z demencją, która oddaliła się z miejsca przebywania. Nie bez znaczenia pozostaje także aura, panująca na zewnątrz. Znane są przypadki opuszczenia miejsca w ubiorze kompletnie niedostosowanym do warunków pogodowych – przypominają strażnicy i apelują o jak najszybsze zgłaszanie przypadków oddalenia się z domu osób cierpiących na demencję.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata