20 01 2020

75. rocznica nalotu na Grodzisk. Uczczono pamięć zabitych [FOTO]

20.01.2020, godz.: 16:54
75. rocznica nalotu na Grodzisk. Uczczono pamięć zabitych [FOTO]
fot.

Choć w 1945 roku teatr działań wojennych w Europie zaczął powoli cichnąć, to 16 stycznia na trwałe pozostanie czarną kartą w historii Grodziska. Tego dnia podczas nalotu na miasto zginęło ok 300 mieszkańców.

Cześć historyków uważa, że Grodzisk, podobnie jak stolica, padł ofiarą bombardowania, nie tylko niemieckiego, ale i sowieckiego.

– Historyk Michał Gruszczyński z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie uważa, że piosenka „Siekiera, motyka, bimbru szklana, w nocy nalot, w dzień łapanka” nie wzięła się znikąd. Jak mówi -Grodzisk też stał się ofiarą nalotów sowieckich nie przez przypadek. Próbowano nam wmówić, że to pomyłka Grodzisk został zbombardowany z premedytacją, ponieważ tu ukrywało się wielu ludzi związanych z konspiracją niepodległościową z AK, Narodowych Sił Zbrojnych czy z Narodowej Organizacji Wojskowej – czytamy na stronie internetowej miasta.

16 stycznia na grodziskim placu Wolności nastąpiło uroczyste upamiętnienie 75. rocznicy tamtych wydarzeń. Pod pomnikiem „w hołdzie ofiarom sowieckiego” złożono kwiaty w atmosferze zadumy.

fot. grodzisk.pl
1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “75. rocznica nalotu na Grodzisk. Uczczono pamięć zabitych [FOTO]”

  1. Niko pisze:

    A dlaczego piszemy o tym już po? chyba powinno nagłośnić się takie wydarzenie przed…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata