TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

16

03 2023

5 mln zł od CPK dla Grodziskich Przewozów Autobusowych


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Facebook/Piotr Rybka - Wójt Gminy Żabia Wola5 mln zł od CPK dla Grodziskich Przewozów Autobusowych - Grodzisk News


Centralnym Port Komunikacyjny dofinansuje zakup nowych autobusów dla Grodziskich Przewozów Autobusowych. GPA otrzymają z rządowej spółki 5 mln zł dotacji.


To kolejne 5 mln zł pozyskane przez GPA. W ubiegłym roku taką kwotę otrzymano z Funduszu Polski Ład, natomiast dziś przedstawiciele spółki CPK oraz związku powiatowo-gminnego Grodziskie Przewozy Autobusowe podpisali umowę na dofinansowanie w podobnej wysokości, czyli 5 mln zł. Dotacja ta (przy wkładzie własnym 1 mln zł) pozwoli GPA na zakup 10 niskopodłogowych 10-metrowych autobusów. Każdy z nich będzie fabrycznie nowy, klimatyzowany, wyposażony w system dynamicznej informacji pasażerskiej. Taki autobus pomieści 70 osób i będzie dostosowany do przewozu wózków i rowerów. Nowe autobusy mają być do dyspozycji przewoźnika na początku przyszłego roku.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Dlaczego spółka CPK przekazuje miliony na zakup autobusów dla GPA? Jak informuje, zostaną one przekazane w ramach Programu Społeczno-Gospodarczego ujętego w Koncepcji CPK uchwalonej przez Radę Ministrów w listopadzie 2017 r. Program ten zakłada finansowanie projektów komplementarnych CPK, czyli m.in. inwestycje w transport, który integruje obszary podmiejskie i zwiększa dostępność komunikacyjną rejonów atrakcyjnych turystycznie.

– Jednym z celów inwestycji CPK jest likwidacja wykluczenia transportowego, które w skali całego kraju dotyka dziś prawie 14 mln Polaków.  Infrastruktura transportowa to system połączony, dlatego równocześnie z projektowaniem i budową nowych linii kolejowych wspomagamy też transport autobusowy, który pomaga pasażerom dotrzeć do regionalnych węzłów przesiadkowych. Nasze wsparcie dla Grodziskich Przewozów Autobusowych to tak naprawdę pomocna dłoń wyciągnięta do mieszkańców, którym zapewnimy lepszą ofertę przewozową – mówi Marcin Horała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.

Przedstawiciele CPK podkreślają, że inwestycje w transport publiczny są konieczne m.in. Ze względu na stale rosnącą liczbę mieszkańców (tylko w powiecie grodziskim dzięki nowym osiedlom, co roku przybywa około 2 tys. mieszkańców), a także samą budowę Portu Solidarność.

5 mln zł od CPK dla Grodziskich Przewozów Autobusowych - Grodzisk Newsfoto: CPK


Włodarze GPA liczą, że dzięki nowym autobusom jeszcze wzrośnie liczba podróżnych korzystających z oferty przewoźnika. – Starania zarządu GPA w dużej mierze skupiają się na promowaniu publicznego transportu zbiorowego – mówi Marek Wieżbicki, starosta grodziski i prezes GPA. – Dzięki atrakcyjnej ofercie przewozowej i rosnącym standardom taboru chcemy zachęcać mieszkańców do pozostawienia samochodów i wyboru autobusów jako głównego środka transportu. Jesteśmy przekonani, że dzięki wprowadzeniu do użytku nowego i nowoczesnego taboru liczba pasażerów wzrośnie.  W styczniu tego roku odnotowaliśmy ponad 100-procentowy wzrost liczby pasażerów względem początku ubiegłego roku. Jednym z zadań naszej sieci autobusowej jest dowożenie mieszkańców do stacji i przystanków kolejowych, na razie WKD i Kolei Mazowieckich, ale mam nadzieję, że za kilka lat będą to również linie CPK na terenie Mazowsza – dodaje.

Dotacja ta to nie pierwsze finansowe wsparcie ze strony CPK, dla innych podmiotów. Spółka w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu m.in. współfinansowała zakup pojazdów gaśniczych dla OSP z Teresina i Baranowa, czy budowę lądowiska w Szpitalu Zachodnim.


ZOBACZ TEŻ
💬︎   dodaj komentarz

Autobusów jest tyle, że w zatoce przy dworcu PKP nie mieszczą się i kierowcy autobusów łamią przepisy ruchu drogowego pod okiem kamer i pobliskiej straży miejskiej parkując na parkingu dla samochodów osobowych przed dworcem PKP stając wzdłuż na liniach wyznaczających miejsca parkingowei zajmując kilka miejsc postojowych.

Ja
16-03-2023 17:25

A to wina Tuska

Bolo
16-03-2023 17:29

Jak to łatwo rozdaje się nie swoje .

Daro
16-03-2023 18:29

pokaż wszystkie komentarze (22)📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.