reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

02

02 2019

Znamy szczegóły imprez na Grodziskich Splotach. Znajdź coś dla siebie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Znamy szczegóły imprez na Grodziskich Splotach. Znajdź coś dla siebie - Grodzisk News


Prezentujemy wam szczegółowe omówienie programu Grodziskich Spotkań Wielokulturowych Sploty 2019. Będzie to już szósta odsłona imprezy rokrocznie organizowanej z coraz większym rozmachem.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

W tegorocznej, szóstej już edycji Grodziskich Spotkań Wielkulturowych, chcemy pokazać jedyny w swoim rodzaju splot łączący nas ? historycznie i współcześnie ? z mieszkańcami Wschodu, tymi bardziej i mniej znanymi, wartymi bliższego poznania. Motywem przewodnim, który określa nasz festiwal, jest w tym roku drzewo oliwne, symbol kultur krajów kojarzonych z basenem Morza Śródziemnego, a jednocześnie znak pokoju i pojednania, honoru, dumy i wolności ? mówią organizatorzy grodziskiej imprezy.

? Oczywiście nie zabraknie również tematów, do których wracamy co roku, związanych z przeszłością Grodziska Maz. Wśród wydarzeń, które składają się na Sploty 2019 znajdą się wykłady, warsztaty, spacery i spotkania, kulinarne odkrycia i koncerty wyjątkowych muzyków. Wszystko po to, aby jak najlepiej i jak najatrakcyjniej wybrzmiała idea bogactwa wynikającego z wielości i różnorodności, wzajemnej tolerancji i gotowości na spotkanie z innym, który może opowiedzieć coś ważnego o mnie, dodać coś do mojego postrzegania świata. Jeśli jesteście ciekawi tego spotkania, zapraszamy Was do wspólnej podróży, w poszukiwaniu światła ze wschodu ? dodają.

A szczegółowe omówienia poszczególnych wydarzeń prezentujemy poniżej.

15 lutego (piątek), godz. 17.30

Marsz Pamięci w 78. rocznicę likwidacji getta

Zbiórka - Dworzec PKP (obok poczty)

Marsz Pamięci jest hołdem dla Żydów, którzy współtworzyli tożsamość tego miasta oraz dla wszystkich ofiar Holocaustu. Marsz rozpocznie się w pobliżu dworca kolejowego, z którego ludność żydowską deportowano do getta w Warszawie. Marsz przejdzie ulicami 1 Maja i 11 Listopada do pomnika upamiętniającego synagogę. Przywołując nieobecnych i pochylając się z szacunkiem nad żydowskim dziedzictwem, chcemy przebyć symboliczną drogę od śmierci do życia.

Zbiórka uczestników przy dworcu PKP - skwer od strony poczty przy muralu z napisem w języku jidysz, czas przejścia ok. 30 min.

15 lutego (piątek), godz. 18.00

Koncert zespołu DIKANDA

Sala widowiskowa CENTRUM KULTURY

Wstęp wolny!

DIKANDA to powstały w 1997 r. w Szczecinie, uznany szczególnie na zagranicznym rynku muzycznym zespół grający world music. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu ? poszukuje nowych nurtów i większość utworów jest oryginalnymi kompozycjami. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu ? od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. Zespół ma w swoim dorobku 7 płyt, setki koncertów (w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, Rosji, Indiach oraz w USA), zdobyli także liczne nagrody - w tym "Płyta roku" niemieckiego czasopisma "Folker". Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć. Charakterystyczne dla Dikandy jest tworzenie nowych słów w tekstach utworów, w ten sposób powstał oryginalny język grupy - "dikandisz". Najważniejszy w twórczości zespołu jest przekaz, który jest relacją między artystami a publicznością.


16 lutego (sobota), godz. 14.00

Jak rozmawiać o Sprawiedliwych - panel dyskusyjny dla nauczycieli

WILLA NIESPODZIANKA, ul. Kościuszki 12

Wstęp wolny!

Jak mówić o Sprawiedliwych? - panel dyskusyjny dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych i wychowawców. Nasza współczesność skażona jest mową nienawiści, krzywdzącymi uproszczeniami i post-prawdami, które wypaczają obraz rzeczywistości. Jak w tym kontekście rozmawiać o sprawach tak delikatnych, wielowymiarowych i złożonych etycznie jak zależności pomiędzy Polakami i Żydami w okresie II wojny światowej, jak przedstawiać panoramę owych nie zawsze łatwych stosunków młodym ludziom, w jaki sposób wystrzegać się prostych sądów, a jednocześnie dotknąć sedna i wyjaśnić to, co działo się pomiędzy słowami. Zapraszamy nauczycieli języka polskiego, historii, etyki, wiedzy o społeczeństwie, wychowawców i wszystkich zainteresowanych tematem. Wstęp wolny. Prowadzenie: Małgorzata Soczewicz

17 lutego (niedziela), godz. 18.00

Do Polski ? spektakl na podstawie poematu Abrahama Suckewera (Sutzkevera)

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Reżyseria: Sławomir Holland, muzyka: Michał Górczyński, konsultacja reżyserska: Jolanta Denejko

Występują: Sławomir Holland (interpretacja), Michał Górczyński (klarnet basowy)

Poemat ?Do Polski? Abrahama Suckewera jest wyznaniem miłości do ojczyzny, której pełne oblicze stanowi różnorodność. Tęsknota, która każe się autorowi mierzyć z wiejącą grozą prawdą o swym kraju, płynie z miłości. Bo tylko z miłości można wypowiedzieć najtrudniejsze prawdy. Jak te o wojnie, która dała moc ludzkiej podłości, dzielącej świat na tych, którzy mają i nie mają prawa istnieć. Podłość ta ma twarze konkretnych ludzi, gnieździ się w konkretnych sytuacjach. Grozę budzi fakt, że zachowała swoją moc również po wojnie i jest niczym monstrum strzegące wejścia komuś do własnego domu.

18 lutego (poniedziałek), godz. 18.00

Lukhtak, tradycyjne lalki z Tadżykistanu ? warsztaty

WILLA RADOGOSZCZ, ul. Sienkiewicza 31

Wstęp wolny, obowiązują zapisy!

Prowadząca zajęcia Uma Bobojonova pochodzi z Tadżykistanu. Mieszka w Polsce od 2011 roku, skończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie pracuje jako asystent wielokulturowy w Fundacji dla Somalii. Podczas spotkania będziemy robić tradycyjnie lalki opiekuńcze ?Lukhtak?, co po tadżycku oznacza po prostu lalkę. Lukhtak wciąż wykonuje się w górskich wioskach Tadżykistanu. Robią je głównie starsze kobiety, które dają je młodym ludziom i dzieciom. Lalki zawsze muszą być w parze (kobieta i mężczyzna).

19 lutego (wtorek), godz. 18.00

Zud (2016), reż. Marta Minorowicz? projekcja filmu

MEDIATEKA, ul. 3 Maja 57

Wstęp wolny!

11-letni Sukhbat wraz z rodzicami żyje na mongolskim stepie. Nagły spadek temperatury powoduje masowe umieranie zwierząt należących do jego rodziny. Ojciec chłopca, Batsaikhan, postanawia, że wyjściem z sytuacji będzie złapanie dzikiego konia i przygotowanie go do startu w wyścigach. Jeźdźcem, którego zwycięstwo pozwoliłoby przetrwać rodzinie, ma być jego syn Sukhbat. Przed chłopcem stoją wyzwania i pierwsze dramatyczne decyzje, które musi samodzielnie podjąć i które odcisną piętno na jego dalszym życiu. (źródło: Filmweb)

20 lutego (środa), godz. 18.00

Tradycyjne kuchnia kirgiska - warsztaty

MEDIATEKA, ul. 3 Maja 57

Wstęp wolny, obowiązują zapisy!

Rodzinne warsztaty kulinarne poprowadzi pochodząca z Kirgistanu Elmira Abasbekova.

Wraz z Elmirą poznamy historię tradycji kulinarnych jej kraju, usmażymy wspólnie placki (boorsoki) oraz warzywną funczozę. Warsztaty zakończymy degustacją przygotowanych przez nas potraw.

21 lutego (czwartek), godz. 18.00

Złoty ptak ? opowieści

WILLA NIESPODZIANKA, ul. Kościuszki 12

Wstęp wolny!

Złoty ptak

Na skraju lasu stał dom, w którym mieszkała staruszka z mężem. Dom był w ruinie, a oni ledwo wiązali koniec z końcem. Byli nieszczęśliwi, chodzili spać głodni i przeklinali swój los. Aby przeżyć, zastawiali sidła, a zdobycz zanosili na targ. Pewnego razu w sidła złapał się złoty ptak. - Zlitujcie się nade mną ? prosił. ? Puś

cie mnie, a dam wam wszystko, czego pragniecie.

A gdy zwrócili mu wolność, powiedział:

- Chodźcie za mną.

Chcecie się dowiedzieć, dokąd ich zaprowadził? Tak? No to w drogę!

Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski

22 lutego (piątek), godz. 18.00

Krótka podróż do Iranu - Mahdieh Gholami

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Mahdieh Gholami urodziła się w Iranie. Z wykształcenia jest tłumaczem języka angielskiego. Wyszła za mąż za Polaka, 3 lata temu zamieszkali razem w Polsce.

Wraz z Mahdieh odbędziemy krótką podróż po Iranie, podczas której poznamy tradycyjną kuchnię, ubiory, a także miejsca, które warto odwiedzić.

23 lutego (sobota), godz. 14.00

Szlakiem Chasydów - spacer

Zbiórka przed bramą cmentarza żydowskiego, ul. Żydowska

Mężczyźni proszeni są o zabranie nakrycia głowy

Trasa spaceru wiedzie od cmentarza żydowskiego przez dworzec, aż do miejsca, gdzie przed 1940 r. wznosiła się synagoga. Na szlaku znajdą się zachowane pamiątki po żydowskiej społeczności zamieszkującej Grodzisk: kamienice żydowskich fabrykantów, dawny plac bóżniczy oraz rynek, na którym znajdowały się jatki koszerne.

Prowadzenie: Łukasz Nowacki.

23 lutego (sobota), godz. 17.00

Spotkanie z prof. Michałem Głowińskim i Grzegorzem Wołowcem

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Spotkanie z prof. Michałem Głowińskim wokół książki "Czas nieprzewidziany" - rozmowy rzeki przeprowadzonej przez Grzegorza Wołowca. Prof. Michał Głowiński jest wybitnym humanistą, historykiem i teoretykiem literatury, pisarzem, eseistą i autorem wspomnień.

"Dopóki się jeszcze zachowało pewną świeżość umysłu, dopóty starość, zwłaszcza jeśli się żyje na pewnym poziomie, jest do zniesienia. Mnie jest bliższe pierwsze stanowisko ? optymistyczne. Wynika to w jakiejś mierze z mojej biografii, uważam bowiem, że mam życie darowane; po latach Zagłady, pobycie za murami getta, ukrywaniu się, ceni się życie." Spotkanie połączone z promocją książki.

24 lutego (niedziela), godz. 18.00

Opowieści ze Sztetla

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Opowieści, śpiew i muzyka poprowadzą nas na grodziskie ulice i podwórza i choć na moment przywrócą do istnienia wielokulturowe miasteczko z jego niepowtarzalnym klimatem. Podczas wieczoru wybrzmią zapomniane piosenki w języku jidysz, pieśni obrzędowe oraz improwizowana muzyka instrumentalna. Wywołamy z krainy niepamięci postaci, wydarzenia i obrzędy. Odwiedzimy dawnych sąsiadów i będziemy im towarzyszyć w codziennych radościach i smutkach.

Opowieści z Walizki:

Joanna Sarnecka

Anna Woźniak

Maciej Kierzkowski

Krzysztof Guzewicz

25 lutego (poniedziałek), godz. 18.00

Tumar, kirgiski amulet ? warsztaty

WILLA RADOGOSZCZ, ul. Sienkiewicza 31

Wstęp wolny, obowiązują zapisy!

Prowadząca warsztaty - Elmira Abasbekova - pochodzi z Kirgistanu. Od wielu lat mieszka w Polsce, obecnie pracuje w Fundacji dla Somalii. Nauczy uczestników, jak wykonać TUMAR - amulet w kształcie trójkąta, który, noszony na piersi, ochrania i daje szczęście właścicielowi.

26 lutego (wtorek), godz. 18.00

Little Poland in India (2013), reż. Anu Radha, Sumit Osmand Shaw

Mediateka

Wstęp wolny!

Jest to opowieść o szlachetnym człowieku, maharadży Jam Saheb Digvijay Sinhji, który podczas II wojny światowej bezinteresownie udzielił schronienia i pomagał polskim dzieciom. ?Dobry maharadża? w 1942 r. wybudował osiedle Balachadi dla polskich dzieci, tułających się po republikach sowieckich. Jego śladem poszli inni indyjscy możnowładcy, dzięki którym udało się dać schronienie blisko tysiącowi osieroconych polskich dzieci. Film bazuje na wspomnieniach już nielicznych żyjących, ocalonych w tamtych czasach. Film w wersji anglojęzycznej!

27 lutego (środa), godz. 18.00

Tradycyjna kuchnia indyjska - warsztaty

Mediateka

Wstęp wolny, obowiązują zapisy!

Rodzinne warsztaty kulinarne poprowadzi, pochodząca z Indii, Melinda Pais.

Wraz z Melindą poznamy historię tradycji kulinarnych jej kraju, ugotujemy butter chicken (kurczak maślany) - klasyczne danie kuchni indyjskiej. Warsztaty zakończymy degustacją przygotowanej przez nas potrawy.

28 lutego (czwartek), godz. 18.00

Pierścień Salomona - opowieści

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Dżinny powstały z ognia i mają moce, o jakich możemy tylko marzyć. Niektóre są dobre, lecz zazwyczaj to groźne, straszne, podstępne demony, których lepiej unikać. Są wśród nich zamieszkujące cmentarze ghule, przebiegłe ifryty i ogromne maridy, na które lepiej nie patrzeć. Nad nimi wszystkimi miał władzę król Salomon. Dzięki pierścieniowi, jaki nosił, służyły mu nawet najpotężniejsze dżinny: Lilith, Asmodeusz i Iblis. Póki Salomon żył, demony nikomu nie dokuczały. Po jego śmierci jednak nikt już nie był bezpieczny.

Opowiadają: Agnieszka Aysen Kaim i Albert Kwiatkowski

1 marca (piątek), godz. 18.00

Tatarzy na Kresach - Katarzyna Węglicka

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Dlaczego litewscy książęta sprowadzili Tatarów na swoje ziemie? Henryk Sienkiewicz pozostawił jednoznaczny ich obraz, najazdów czynionych przez ich oddziały. Co dzisiaj pozostało po Tatarach na Kresach? Ilu ich pozostało i gdzie zamieszkują? Jakie kultywują tradycje? Tatarzy-ułani, wojskowi? Czemu nie. Byli i tacy, ale my dzisiaj nie znamy ich historii. Czy taki alians jest możliwy? Czym były szlaki tatarskie na Ukrainie? Będzie to opowieść o kulturze, pamiątkach i przeszłości Tatarów na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej.

2 marca (sobota), godz. 14.00

Grodzisk, miasto wielu wyznań - spacer

Zbiórka przed wejściem do Gedeon Richter, ul. Poniatowskiego 5

Trasa spaceru wiedzie po miejscach ukazujących wielowyznaniowy charakter Grodziska. Na szlaku znajdzie się dawna ?octówka?, bloki fabryczne, w których ongiś zamieszkiwała rodzina Leonida Teligi, carskie więzienie, fabryka tarcz szlifierskich Jana Haeberlego, willa Wandy Cohnstaedt oraz cmentarz ewangelicki. Prowadzenie: Łukasz Nowacki.

2 marca (sobota), godz. 17.00

Gruzja znana i nieznana - spotkanie z kulturą gruzińską

Willa Niespodzianka

Wstęp wolny!

Opowieści o Gruzji połączone z projekcją filmu, prezentacją tradycyjnego rękodzieła (m. in. strojów ślubnych) oraz degustacją. Podczas wydarzenia poznamy obyczaje gruzińskie, tradycyjne stroje oraz potrawy, a także miejsca, które warto tam odwiedzić.

Współorganizatorami spotkania są Stowarzyszenie Diaspora Gruzińska w Polsce oraz restauracja gruzińska Suliko

3 marca (niedziela), godz. 19.00

Cicha & Spółka - koncert

Mediateka

Karolina Cicha jest multiinstrumentalistką, wokalistką i kompozytorką zafascynowaną tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie: śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. Dobierana do każdego koncertu indywidualnie ?Spółka? to zespół specjalizujący się w grze na różnorodnych instrumentach etnicznych.

W koncercie obok utworów z płyt ?Wieloma językami?, ?Jidyszland?, ?Płyty tatarskiej? czy wydanej ostatnio płyty ?Jeden - wiele? pojawią się nowe utwory, które pokazują obecny kierunek poszukiwań oscylujących na styku tradycji i współczesności.


Patronem medialnym wydarzenia jest portal GrodziskNews.pl.





💬︎   dodaj komentarz








📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.