15 09 2016

Zmarł honorowy grodziszczanin i sławny artysta

15.09.2016, godz.: 13:08
Zmarł honorowy grodziszczanin i sławny artysta
fot. grodzisk.pl

14 września zmarł na Florydzie Tadeusz Łapiński, honorowy obywatel Grodziska i wielki wizjoner sztuk plastycznych stawiany w jednym szeregu m.in. z Andym Warholem i Markiem Rothko. Miał 88 lat.

Tadeusz Łapiński w środowisku artystycznym i nie tylko uznawany był za mistrza litografii i jednego z najwybitniejszych współczesnych grafików. To on wynalazł druk tęczowy, który zrewolucjonizował sztukę litografii barwnej. – Był obywatelem świata, ale jego domem, do którego wracał, był Grodzisk. Mieliśmy ten przywilej, że przez wiele lat zachwycał nas swoją osobowością i twórczością – napisał w kondolencjach zamieszczonych na stronie internetowej grodziski magistrat.

Jego twórczość była prezentowana na całym świecie, w tym w najważniejszych amerykańskich galeriach i muzeach, m.in. w: Museum of Modern Art, Kennedy Gallery, Weintraub Galery, Art Fair Galery, National Collection of Fine Art – Smithsonian Institution,Whitney Museum, National Academy Galleries w Nowym Jorku, Miami Museum of Modern Art. Jego prace były wystawiane także w krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Liczba jego wystaw sięga dwustu. Otrzymał liczne nagrody w Polsce i za granicą: w 1960 I nagrodę na I Biennale w Krakowie i I nagrodę na International Biennal of Prints w Muzeum w Cincinnati, dwa lata później III nagrodę – Miasta Krakowa; w 1965 nagrodę UNESCO, w 1969 złoty medal na Biennale w Lozannie, a w 1977 wielką nagrodę na międzynarodowej wystawie graficznej Europahaus w Wiedniu. Otrzymał także najwyższe nagrody stowarzyszenia Audubon Artists w Nowym Jorku oraz Painters & Sculptors Society of New Yersey.

Łapiński zmarł na Florydzie, a na co dzień wykładał jako profesor Uniwersytetu Maryland.

1

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi