14 03 2018

Wukadka uczciła swoje 90-lecie [FOTO]

14.03.2018, godz.: 19:26
Wukadka uczciła swoje 90-lecie [FOTO]
fot. wkd.com.pl

Wraz z upływem 2017 r. minęło 90 lat kolei EKD/WKD przewożącej pasażerów na linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki/Milanówek przez Pruszków i Podkowę Leśną. Ten wyjątkowy jubileusz uczczono w równie uroczysty sposób.

Linia została uruchomiona 11 grudnia 1927 r. jako pierwsza normalnotorowa kolej elektryczna zbudowana od podstaw w odrodzonej 100 lat temu Polsce. Początkowo zarządcą i operatorem linii były Elektryczne Koleje Dojazdowe. Należały one do Zgrupowania Elektryfikacyjnego „Siła i Światło” S.A., powstałego 5 grudnia 1918 r. jako pierwszej polskiej spółki akcyjnej po odzyskaniu niepodległości.

–Wydarzenie to, w połączeniu z przypadającymi w bieżącym roku: 100. rocznicąodzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20. rocznicą samorządności, w tym Samorządu Województwa Mazowieckiego, stało się okazją do zorganizowania uroczystości, podczas której uczczono tak znamienne jubileusze, istotne zarówno w wymiarze regionalnym, ogólnokrajowym, jak i związanych z polskim kolejnictwem. Uroczystość obejmująca obchody wspomnianych jubileuszów – podkreślają przedstawiciele przewoźnika.

Podczas uroczystości zorganizowanych w otrębuskim Mateczniku „Mazowsze” przypomniano bogatą historii i tradycji blisko 100 lat linii kolejowej EKD/WKD, podczas których nie zabrakło okresów burzliwych oraz punktów zwrotnych. Następnie podsumowano mijające 20-lecie funkcjonowania WKD w powiązaniu z rozwojem samorządności na obszarze Mazowsza – począwszy od umiejscowienia w strukturach przedsiębiorstwa państwowego PKP do spółki samorządowej.

– Kluczowym elementem uroczystości było nadanie i poświęcenie nowego sztandaru dla Warszawskiej Kolei Dojazdowej, ufundowanego na okoliczność trzech znamiennych jubileuszy oraz przyznanie spółce WKD Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Mazowsza”. Nie zabrakło również odniesienia do wyzwań stojących przed spółką w nadchodzącej przyszłości. W ramach wydarzenia, w uznaniu zasług na rzecz rozwoju WKD, pracownikom przedsiębiorstwa oraz osobom bezpośrednio związanym z prowadzoną przez WKD działalnością, przyznano odznaczenia i wyróżnienia państwowe, samorządowe, a także ustanowione przez spółkę – powiadają przedstawiciele wukadki.

Być może najlepiej jednak przebieg uroczystości ukażą zdjęcia, które zamieszczamy poniżej i zachęcamy do ich obejrzenia. Fotografie pochodzą ze strony przewoźnika – wkd.com.pl.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi