09 03 2019

Wójt: Na pilne inwestycje drogowe potrzebujemy 76 mln zł

09.03.2019, godz.: 14:01
Wójt: Na pilne inwestycje drogowe potrzebujemy 76 mln zł
Fot. GrodziskNews.pl

Wójt Żabiej Woli w podsumowaniu pierwszych 100 dni na stanowisku włodarza gminy podkreślił, że bardzo ważnym obszarem do sprawnego funkcjonowania danego regionu są inwestycje drogowe. Zaznaczył jednak, że szacunkowy koszt najpilniejszych prac to 10-krotność rocznego budżetu inwestycyjnego.

Piotr Rybka podkreślił, że zdecydowana większość wniosków od mieszkańców, które trafiają do magistratu dotyczą budowy dróg, ścieżek rowerowych i chodników. Dlatego też wspólnie z Referatem Inwestycji i Infrastruktury utworzono wykaz dróg, które z uwagi na swoją lokalizację, gęstość zaludnienia czy uregulowany stan prawny wskazano jako najpilniejsze do przeprowadzenie modernizacji. Wójt podkreślił jednak, że szacunkowy koszt tych najpilniejszych potrzeb, to ponad 76 mln zł, a gmina w tym roku przeznacza około 7 mln zł na wszystkie inwestycje, nie tylko drogowe. Dlatego też musi liczyć na środki zewnętrzne.

Nadzieją dla urzędników jest plan utworzenia Funduszu Dróg Samorządowych, który ma gwarantować centralne wsparcie na lokalne inwestycje, a do którego nabory wniosków niebawem wystartują. – Mając to na uwadze, już w lutym podjąłem rozmowy z Prezesem Rady Ministrów Panem Mateuszem Morawieckim oraz Wojewodą Mazowieckim Panem Zdzisławem Sipierą na temat możliwości pozyskania dofinansowania na realizację zadań inwestycyjnych związanych z rozwojem infrastruktury drogowej na terenie naszej gminy – napisał w publikacji zamieszczonej na oficjalnej stronie żabiowolskiego magistratu wójt Rybka.

Włodarz poinformował również, że gmina planuje przeprowadzić szeroko zakrojone roboty utrzymaniowe na drogach gminnych. W lutym ogłoszono przetarg na to zadanie i wszystko wskazuje na to, że uda się go rozstrzygnąć, bo wpłynęły oferty, które mieszczą się w zakładanym budżecie (610 tys. zł). Pierwsze prace mogą ruszyć jeszcze w tym miesiącu.

Co ciekawe gmina sprawdza możliwość wykorzystania nowych technologii stosowanych przy budowie, modernizacji i naprawach dróg. – Zastosowanie spoiw chemicznych wymieszanych z cementem i istniejącą nawierzchnią drogi gruntowej, jako podbudowy pod nawierzchnię bitumiczną zamiast tradycyjnego podłoża, bez korytowania i wysypywania warstw kruszywa drogowego mogłoby znacznie obniżyć koszty budowy dróg. W efekcie pozwoliłoby nam wybudować więcej ciągów komunikacyjnych. Budowa dróg w oparciu o technologię chemiczną testowana jest obecnie m.in. przez Częstochowę – podkreśla wójt Piotr Rybka.

Gmina zamierza też sukcesywnie modernizować oświetlenie uliczne. W gminie w przyszłości mają się pojawić lampy wykorzystujące odnawialne źródła energii, jak lampy solarne z oprawami LED, które za dnia będą się ładowały, a nocą korzystały ze zgromadzonej energii. Urzędnicy określili zapotrzebowanie na 100 sztuk takich klamp. Ponadto gmina oczywiście będzie również budować klasyczne oświetlenie uliczne. Gotowe są już dokumentacje projektowe dla takich lokalizacji jak m.in. ul. Mazowiecka w Wycinkach Osowskich, ul. Koniecpolska w Żabiej Woli, ul. Trakt Królewski w Petrykozach, czy ul. Bajkowa w Józefinie.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi