11 10 2017

Przy rozbudowie trasy katowickiej znaleziono szczątki około 3 tys. osób

11.10.2017, godz.: 14:21
Przy rozbudowie trasy katowickiej znaleziono szczątki około 3 tys. osób
Fot. GDDKiA Warszawa

Podczas prac budowlanych przy rozbudowie trasy katowickiej do parametrów drogi ekspresowej nadzór archeologiczny odkrył ludzkie szczątki w rejonie kościoła św. Klemensa w Nadarzynie. W trakcie działań ekshumowano i zabezpieczono kości oraz szkielety ok. 3000 osób.

Gdy w lipcu odkryto szczątki ludzkie na miejsce wezwano Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ten nakazał Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzenie wykopalisk archeologicznych wraz z ekshumacją oraz pochówkiem szczątków.

Badania prowadzono na obszarze około 20 arów w terminie od 18 lipca do 5 września. Archeolodzy szacują, że badany fragment przykościelnego cmentarza funkcjonował od XVII do początku XIX wieku. Szczątki znajdowano zarówno w pojedynczych grobach, jak większych skupiskach. Łącznie zabezpieczono kości i szkielety około 3000 osób. Wszystkie działania wykopaliskowe były prowadzone pod nadzorem archeologów i antropologów. Podczas wykopalisk znaleziono nie tylko ludzkie szczątki, ale także m.in. monety, koraliki z naszyjników z kolii, medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej, czyli kilka niewielkich trumiennych portretów.

Ostatecznie wszystkie szczątki za zgodą proboszcza parafii św. Klemensa zostały pochowane po nabożeństwie żałobnym w kaplicy na cmentarzu parafialnym w Nadarzynie.

– Po zakończeniu badań terenowych ich wykonawca przystąpił do pracy nad opracowaniem naukowym badań, szczątków ludzkich i zabytków przy udziale archeologów, antropologów i historyków – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Fot. GDDKiA Warszawa

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi