12 05 2015

Syreny wyją na Mazowszu

12.05.2015, godz.: 14:29
Syreny wyją na Mazowszu
fot. Pixabay

Od wtorkowego poranka w naszym regionie daje się usłyszeć dźwięki syreny alarmowych. Podobnie jest także w innych powiatach województwa mazowieckiego. Na polecenie wojewody jednostki zarządzania kryzysowego straży testują bowiem systemy alarmowania ludności. Głośne próby syren mogą się powtarzać aż do godz. 19.00.

Zgodnie z zarządzeniem wojewody ćwiczenia trwają od godz. 6.00 do 19.00. W celu sprawdzenia stanu przygotowania systemów alarmowych nadawany jest sygnał dotyczący zagrożenia z powietrza. Scenariusz ćwiczenia uwzględnia możliwość włączenia syren więcej niż jeden raz. Modulowany dźwięk syren trwający trzy minuty oznacza ogłoszenie alarmu, natomiast ciągły dźwięk informuje o jego odwołaniu.

To obowiązkowe ćwiczenia organizowane okresowo w każdej gminie przez odpowiednie wydziały zarządzania kryzysowego. Mają one na celu m.in. sprawdzić, czy mieszkańcy właściwie odczytują owe sygnały i na nie reagują.

Dla porządku przypominamy zatem: dźwięk ciągły nadawany przez syreny trzy minuty alarmuje o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska. Trzyminutowy dźwięk modulowany informuje o zagrożeniu powietrznym . O skażeniach alarmują natomiast 10-sekundowe dźwięki nadawane przez trzy minuty w maksymalnie 30-sekundowych odstępach.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata