09 04 2019

Struzik: Start budowy drugiego toru do Grodziska w przyszłym roku

09.04.2019, godz.: 11:02
Struzik: Start budowy drugiego toru do Grodziska w przyszłym roku
fot. Piotr Antos

W poniedziałek na spotkanie do grodziskiej Mediateki przybył marszałek Mazowsza Adam Struzik. W rozmowie z dziennikarzami zdradził między innymi bliższe plany dotyczące budowy drugiego toru WKD do Grodziska.

Poniedziałkowa wizyta Struzika ogólnie rzecz biorąc poświęcona była omówieniu grodziskich inwestycji z 2018 roku, które powstały dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego. Nie zabrakło również dyskusji o najważniejszych nadchodzących przedsięwzięciach. Jednym z nich jest wykonanie projektu, a następnie budowa drugiego toru Warszawskiej Kolei Dojazdowej do Grodziska.

Wiemy, że 25 marca otwarto oferty w przetargu na projekt. Osiem firm jest chętnych aby podjąć się tego zadania. Choć wukadka jeszcze nie dokonała wyboru, to marszałek Adam Struzik wyjawił jakie będą dalsze działania w tej sprawie podał również orientacyjne terminy projektowania i budowy.

– Oferty muszą przejść procedury zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych, nie chcemy niczego przyspieszać. Tym bardziej, że chodzi o zamówienie o dużej wartości. Myślę jednak, że jeszcze w drugim półroczu 2019 rozpoczniemy projektowanie inwestycji, a samą budowę pewnie w 2020 roku – powiedział Struzik. – Czas tej budowy szacujemy na około półtora roku do dwóch lat, ale trzeba powiedzieć, że nie będą się z nią wiązały większe utrudnienia w kursowaniu pociągów WKD. Co najwyżej z wyjątkiem sytuacji, jakichś przepięć czy synchronizacji elementów infrastruktury – dodał.

Urząd Marszałkowski zamierza ubiegać się o dotacje na inwestycję między innymi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Tymczasem czekamy na wyłonienie wykonawcy projektu.

Przypomnijmy, że zadanie zakłada prace na 7-kilometrowym fragmencie oraz na sześciu przystankach WKD. Inwestycja ma zakładać, prócz wspomnianych elementów, także wymianę wszystkich obiektów inżynieryjnych, dobudowę nowych peronów i niezbędną przebudowę przejazdów kolejowo-drogowych wynikającą z budowy drugiego toru. Ponadto zaplanowano przebudowę peronów na wszystkich przystankach osobowych. W projekcie nie pojawi się natomiast przebudowa na stacji Podkowa Leśna Główna, za to spore zmiany szykują się na przystanku zachodnim w Podkowie. Pociągi jadące do i z Milanówka oraz Grodziska Mazowieckiego będą zatrzymywać się na tych samych dwóch peronach jednokrawędziowych. Przewidziano też na całej linii optymalizację geometrii trasy oraz wymianę obiektów inżynieryjnych.

💬︎ 1

Dodaj Komentarz

Jedna odpowiedź do “Struzik: Start budowy drugiego toru do Grodziska w przyszłym roku”

  1. jscst pisze:

    A wiadomo coś o synchronizacji rozwoju WKD z projektem CPK?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.