17 09 2019

Rada Społeczna ma propozycje zmian w Ustawie o CPK

17.09.2019, godz.: 13:08
Rada Społeczna ma propozycje zmian w Ustawie o CPK
fot. Pixabay

Rada Społeczna ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego skierowała pismo do spółki pilotującej inwestycję w sprawie zmian w ustawie o CPK z 10 maja 2018 roku. Z punktu widzenia rady społecznej te zmiany są konieczne, aby zabezpieczyć sytuację mieszkańców wywłaszczanych terenów. O szczegółach poniżej.

– Realizacja CPK i inwestycji towarzyszących będzie wiązała się koniecznością wykupienia czy też wywłaszczenia przez Spółkę Celową dużej ilości nieruchomości, które znajdą się na terenie wyznaczonym pod inwestycje. Planowany wykup nieruchomości i wywłaszczenia będą miały duży wpływ na mieszkańców terenów, na których realizowany będzie CPK oraz Inwestycje Towarzyszące, a zwłaszcza na właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości nimi objętych. Procedura wywłaszczenia jest zjawiskiem powszechnym dla tego typu inwestycji i jest to działanie prawnie dopuszczalne. Jednak sposób uregulowania tego procesu powinien zagwarantować poszanowanie konstytucyjnych praw jednostki i zasady proporcjonalności – czytamy w uzasadnieniu propozycji zmian w ustawie.

I dalej: – Z analizy przepisów Ustawy o CPK wynika, że przepisy dotyczące wywłaszczenia nieruchomości niejednokrotnie odbiegają od standardów innych państw europejskich, w sposób niedostateczny chroniąc interesy właścicieli i użytkowników wieczystych 13  nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje. W ocenie Wnioskodawcy procesy uregulowane przepisami Ustawy o CPK mogą być przeprowadzone w sposób bardziej sprawiedliwy i mniej uciążliwy dla podmiotów objętych wykupem i wywłaszczeniem nieruchomości – argumentuje Rada Społeczna ds. CPK. – Zasada proporcjonalności jest więc naruszona, gdyż możliwy jest inny, mniej uciążliwy sposób przeprowadzenia procesu wykupów i wywłaszczeń . Analiza przepisów ustawy pozwala zidentyfikować kilka kluczowych obszarów, w których regulacja mogłaby zostać poprawiona, bez ryzyka spowodowania opóźnienia inwestycji – dodaje.

W piśmie pojawia się siedem punktów, które zdaniem Rady Społecznej powinny znaleźć się w nowelizacji ustawy. Pierwszy to wspomniane wcześniej określenie roli i charakteru ustawy o CPK, kolejny dotyczy wcześniejszej wypłaty odszkodowania, by po wywłaszczeniu mieszkańcy mogli znaleźć dach nad głową w innym miejscu. Kolejna kwestia to ograniczenie możliwości zmniejszenia wysokości odszkodowania w toku późniejszego postępowania administracyjnego i sądowego oraz w ewentualnym postępowaniu odwoławczym.

Następnym zagadnieniem jest wysokość odszkodowania za wywłaszczenie. W obecnym stanie prawnym właściciel nieruchomości otrzyma jako odszkodowanie za wywłaszczenie wyłącznie równowartość wartości rynkowej nieruchomości. Nie otrzyma natomiast pełnej rekompensaty za wszelkie szkody majątkowe i wydatki, które poniesie w związku z wywłaszczeniem. Członkowie rady proponują, aby w noweli uwzględnić pełne spektrum kosztów.

Inną modyfikacją w ustawie o CPK miałoby być uwzględnienie planowanego przeznaczenia wywłaszczanych nieruchomości w procesie ich wyceny, a także zagwarantowanie niezależności rzeczoznawcy sporządzającego operat szacunkowy.

Wreszcie siódmy punkt proponowanych zmian mówi o zwrocie „nieruchomości zakupionych przez Spółkę Celową w procedurze dobrowolnych wykupów nieprzeznaczonych na realizację CPK lub Inwestycji Towarzyszących”.

Propozycję nowelizacji ustawy o CPK znajdziecie tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata