25 03 2019

Program budowy linii kolejowych w ramach CPK jeszcze w tym roku?

25.03.2019, godz.: 09:32
Program budowy linii kolejowych w ramach CPK jeszcze w tym roku?

Trwają prace nad przygotowaniem programu budowy linii kolejowych w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Marcel Klinowski reprezentujący spółkę CPK poinformował niedawno, że w maju dokument będzie gotowy do konsultacji społecznych.

W założeniach spółki dokument ma być przyjęty w listopadzie i niewykluczone, że za budowę infrastruktury zabiorą się wspólnie PKP Polskie Linie Kolejowe i właśnie CPK. Zadanie jest bowiem rozmiarami i rozmachem porównywane do inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego i Programu Budowy Dróg Krajowych.

Rząd zakłada, że kolejowo-lotniskowa inwestycja podzielona będzie na dwa główne etapy, przy czym z punktu widzenia naszego regionu, jak i komunikacji wewnątrz kraju istotniejszy wydaje się ten pierwszy w pierwszym. Planowana na lata 2025-2027 zakłada budowę sieci magistralnej stanowiącej uzupełnienie luk w infrastrukturze PKP PLK. Drugim elementem ma być modernizacja już istniejącej sieci, tak by stwarzała warunki do szybkiego przejazdu na mega lotnisko w Baranowie w czasie nie dłuższym niż dwie i pół godziny.

Główny nacisk ma być położony na skomunikowanie z CPK regionów położonych z dala od centrum Polski. Przełoży się to jednak również na sprawniejszą komunikację w naszym regionie. Według autorów załącznika do koncepcji lotniska dzięki powstaniu wielu nowych połączeń poprawi się także organizacja komunikacji kolejowej w wymiarze lokalnym.

Lotnisko ma także zyskać nową linię kolejową z Warszawy do Łodzi w nowym przebiegu. Ma być też skomunikowane z istniejącymi liniami kolejowymi przebiegającymi w jego rejonie, tj. z liniami 447, 3 (trasa Warszawa – Poznań) i 4 (CMK). Czas przejazdu nową trasą z Warszawy do Łodzi miałby wynieść 39 minut, a z Warszawy do CPK – 24 minuty.

Jak podaje „Rynek Lotniczy”, Klinowski oficjalnie potwierdził informacje dotyczące zasilania linii kolejowej. Na wszystkich nowych odcinkach dłuższych niż 50 km pociągi będą mogły pojechać co najmniej 250 km przy zasilaniu 25 kV AC. Pomieszczą nawet 400 pasażerów.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi