08 12 2016

Podawała się za pracownicę opieki społecznej, odpowie za kradzież

08.12.2016, godz.: 19:47
Podawała się za pracownicę opieki społecznej, odpowie za kradzież
fot. KPP Grodzisk

Policjanci z grodziskiej komendy zatrzymali 65-letnią Helenę K., która wykorzystała łatwowierność starszego mieszkańca żabiowolskiej gminy i ukradła z jego mieszkania prawie sześć tysięcy złotych. Udało się ją zatrzymać dzięki czujności rodziny poszkodowanego i reakcji funkcjonariuszy.

Do zdarzenia doszło we wsi Piotrkowice. Na posesję 85-letniego mężczyzny weszła kobieta podająca się za pracownicę ośrodka pomocy społecznej. Zaoferowała pomoc w uzyskaniu zasiłku. Na jej prośbę mężczyzna przekazał portfel z pieniędzmi, w celu przeliczenia posiadanych aktualnie środków finansowych. Syn właściciela nie pozwolił odejść kobiecie, gdy ta próbowała uciec z prawie sześcioma tysiącami złotych. Od razu wezwał także policję. Podejrzana oddała skradzione pieniądze jeszcze przed przybyciem mundurowych.

Z relacji funkcjonariuszy wynika, że kobieta podczas zatrzymania zachowywała się agresywnie. Zaprzeczała całemu zdarzeniu, choć w torebce miała jeszcze portfel należący do pokrzywdzonego. Helena K. trafiła do aresztu. Na podstawie zebranego materiału dowodowego usłyszała zarzut kradzieży.

Za to przestępstwo grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują do wszystkich o rozwagę w takich sytuacjach i radzą jak nie dać się okraść. Oto kilka wskazówek:

– Nie wpuszczaj do domu nieznajomych osób, zawsze potwierdzaj dane osób podających się za przedstawicieli urzędów i instytucji, dzwoniąc do ich siedziby.
– Nie ufaj każdej osobie oferującej bezpłatną pomoc finansową, czy inne niezapowiedziane usługi.
– Nie przeprowadzaj żadnych transakcji finansowych w swoim domu- na podpisanie wskazywanych dokumentów umawiaj się zawsze w placówce urzędu lub instytucji.
– Gdy przeprowadzasz rozmowę z taką osobą, nie przekazuj żadnych pieniędzy, czy dokumentów i nie wskazuj miejsca ich przechowywania w swoim domu.
– Nie przechowuj w łatwo dostępnych miejscach dużych sum pieniędzy i innych wartościowych przedmiotów.
– Uważaj na osoby obce proszące o pomoc finansową, czy coś do jedzenia lub picia- może to być sprawdzenie Twojej czujności i zwyczajów.
– Natychmiast po kontakcie z obcymi osobami, które przychodzą w niewiadomych celach i chcą wejść do Twojego mieszkania- powiadamiaj Policję;
– Bądź czujnym sąsiadem, uczul starsze osoby mieszkające obok Ciebie na przypadki takich kradzieży, zareaguj, gdy widzisz nieostrożne zachowanie sąsiadów w podeszłym wieku, mieszkających samotnie.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi