06 12 2017

Nowe, restrykcyjne przepisy dotyczące czworonogów w mieście ogrodzie

06.12.2017, godz.: 19:58
Nowe, restrykcyjne przepisy dotyczące czworonogów w mieście ogrodzie
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Podkowa Leśna wprowadziła istotne zmiany w regulaminie utrzymania porządku i czystości w przestrzeni publicznej. Szczególnie ważna wydaje się modyfikacja dotycząca spacerowania z psami. Od nowego roku właściciele czworonogów będą mieli obowiązek trzymania swoich pupili na smyczy przez cały czas przebywania w miejscach publicznych.

O zmianach zatwierdzonych już prze radę miejską napisał na swoim blogu burmistrz Artur Tusiński. – Zapis w &13.pkt.2 , który zaproponowałem w regulaminie brzmiał: „Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego należy prowadzić psa na smyczy lub w kagańcu, a psy z tzw. „listy psów zaliczanych do agresywnych” na smyczy i w kagańcu. Dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy tylko w miejscach mało uczęszczanych, głównie poza ścisłymi centrami, pod warunkiem, że właściciel (opiekun) sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem”. Natomiast wolą Rady Miasta został zamieniony na: „Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego należy prowadzić psa na smyczy, a psy z tzw. „listy psów zaliczanych do agresywnych” na smyczy i w kagańcu” – poinformował włodarz. –  to oznacza, że zawsze na spacerze należy trzymać psa na smyczy bez względu na wielkość, rasę itd. Regulamin będzie obowiązywał od 1 stycznia 2018 – dodał.

Uchwała wejdzie w życie o ile zaaprobuje ją wojewoda mazowiecki. Podkowiański samorząd nie wyklucza bowiem, że uzna on te zmiany za zbyt daleko posunięte i zdecyduje się uchylić gminną uchwałę.

Z jej dalszych zapisów wynika, iż obowiązek nakładania kagańca nie psów u których występują przeciwwskazania anatomiczne lub zdrowotne, potwierdzone przez lekarza weterynarii w książeczce zdrowia psa lub w wydanym zaświadczeniu, czworonogów wykorzystywanych do celów specjalnych, psów opiekujących się osobami niepełnosprawnymi.

Uchwała reguluje również kwestie, przetrzymywania psów bez uwięzi. A można to robić na ogrodzonych, zamkniętych posesjach, z których czworonogi się nie wydostaną i nie będą zagrażały ludziom. Ponadto utrzymywanie psa nie może powodować uciążliwości dla innych mieszkańców. Ograniczenie to nie dotyczy psa osoby niepełnosprawnej.

1

Dodaj Komentarz

  • podkowianin

    Podkowa to jednak specyficzne miejsce. Lasy dookola wielki park w ktorym.az takich tlumow nie ma zeby pies nie mogl po gorkach pobiegac (mowie tu o psie a nie jakims pseudopsie mordercy wpisanym do ras bardzo niebezpiecznych) co to za wyjscie z psem na spacer zeby go na sznurku jak pastowanego kabana prowadzac? To za rok wprowadza zakaz trzymania psow w podkowie bo szczekaja

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi