15 05 2018

Noc Muzeów nie tylko w Grodzisku. Co jeszcze szykuje się w regionie?

15.05.2018, godz.: 17:07
Noc Muzeów nie tylko w Grodzisku. Co jeszcze szykuje się w regionie?
fot. stawisko.pl

Noc Muzeów coraz bliżej (19 maja). Najwyższa więc pora przyjrzeć się, jakie atrakcje czekają na mieszkańców poza Grodziskiem, gdyż o tych pisaliśmy wcześniej. Z tej okazji swoje podwoje przed zwiedzającym otworzą też m.in. muzeum w Stawisku oraz Koleje Mazowieckie.

Podkowa Leśna
Tradycyjnie na Noc Muzeów zaprasza do siebie Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Wszystko rozpocznie się o godz. 17.00 od koncertu, którego inspiracją będzie życie i twórczość Fryderyka Chopina. Występy zatytułowany „Chopin i kobiety” da Maria Ludwika Gabryś, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Po koncercie goście muzeum obejrzą wystawę grafiki Małgorzaty Stanielewicz. Stawisko będzie otwarte dla zwiedzających do północy

Milanówek
Choć w tym mieście nie ma obecnie muzeum. To w jego historii nie brakuje miejsc i ludzi ważnych dla kultury. Taką postacią był bez wątpienia rzeźbiarz Jana Szczepkowski, który mieszkał w zabytkowej dziś willi Waleria (Spacerowa 20). Wybudował tu swą pracownię i tworzył aż do śmierci w 1964 roku. Toteż właśnie willa, na co dzień niedostępna dla zwiedzających w podczas Nocy Muzeów zostanie otwarta.

– Willa „Waleria” była zawsze domem należącym do artystów i goszczącym artystów – elitę artystyczną międzywojennej Polski. Była domem tętniącym życiem i pełnym sztuki. Zabytek niecierpliwie czeka na remont i zorganizowanie w nim muzeum Jana Szczepkowskiego. W sobotnią noc, na kilka godzin w „Walerii” otworzymy namiastkę muzeum polskiej sztuki dwudziestolecia międzywojennego z okresu, który był też najistotniejszy dla twórczości Jana Szczepkowskiego – podkreślają organizatorzy.

W trakcie Nocy Muzeów w Willi „Waleria” w oryginalnej pracowni Jana Szczepkowskiego zostaną pokazane:
– prace malarskie: obrazy olejne, gwasze, pastele znanych, polskich artystów;
– rzeźby Jana Szczepkowskiego oraz małe formy rzeźbiarskie innych autorów;
Sztuka użytkowa
– porcelana z wytwórni w Ćmielowie, Wałbrzychu, Włocławku;
– wyroby szklane z hut „Niemen”, „Hortensja”, Zawiercie” i innych;
– tkanina artystyczna;
– meble;
– drobne przedmioty codziennego użytku.
Eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnych i kolekcji rzeźb Jana Szczepkowskiego należącej do miasta Milanówka. Serdecznie zapraszamy, nie przegapcie tej niepowtarzalnej okazji na obejrzenie na co dzień niedostępnych dzieł sztuki.

Zwiedzanie ruszy o godz.19.00 i zakończy się po północy.

Noc Muzeów z Kolejami Mazowieckimi
W Noc Muzeów włączają się także Koleje Mazowieckie. Od 19 maja 2018 r. od godz. 17.00 do 20 maja 2018 r. do godz. 1.00 będzie można podróżować pociągami uruchamianymi przez Koleje Mazowieckie na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Łowicz Główny, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kamienna, Drzewica. Przejazd na imprezę odbywać się będzie na podstawie biletów jednorazowych w jedną stronę „tam” nabytych według indywidualnych uprawnień. Przejazd „z powrotem” możliwy będzie na podstawie zakupionego wcześniej i wykorzystanego biletu na przejazd „tam” ostemplowanego na jego odwrotnej stronie pieczątką „Noc Muzeów”. Pieczątka będzie dostępna na stanowisku informacyjnym organizatora imprezy zlokalizowanym na Placu Defilad w Warszawie, na Bulwarach Wiślanych/Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz w Stacji Muzeum (dawniej Muzeum Kolejnictwa).

– Osoby posiadające ważne bilety jednorazowe KM zapisane na telefonie, tablecie lub zakupione przez aplikację SkyCash oraz zakodowane na Karcie Mazowieckiej (po okazaniu potwierdzenia sprzedaży biletu lub kodowania biletu), mogą otrzymać na ww. stanowiskach kupon, na którym organizator imprezy zamieści pieczątkę „Noc Muzeów” oraz numer biletu na przejazd „tam”, uprawniający do nieodpłatnego przejazdu „z powrotem” – informują Koleje Mazowieckie.

– Podróżny, który rozpocznie przejazd powrotny na podstawie ostemplowanego biletu na przejazd „tam” w dniu 20 maja 2018 r. przed godziną 1.00, będzie mógł dojechać do stacji przeznaczenia po upływie tej godziny, pod warunkiem, że odbywa przejazd bez przerwy. Za przerwę w podróży nie uważa się przesiadania do najbliższego pociągu jadącego w kierunku stacji przeznaczenia, jeśli pociąg, którym rozpoczęto podróż nie dojeżdża do tej stacji. Osoby, które będą chciały skorzystać z podróży pociągiem KM poza wyznaczonymi godzinami, zobowiązane są do nabycia nowych biletów na przejazdy – dodają.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi