14 03 2019

Nie daj się złodziejom. Oznakuj rower w grodziskiej komendzie

14.03.2019, godz.: 17:20
Nie daj się złodziejom. Oznakuj rower w grodziskiej komendzie
fot. KPP Grodzisk

Sezon rowerowy  powoli się rozkręca należy się więc spodziewać rosnącej aktywności złodziei jednośladów. Ci tylko czekają na chwilę nieuwagi bądź niewłaściwe zabezpieczenie roweru. Grodziska komenda policji prowadzi bezpłatne znakowanie tych pojazdów, co może uchronić nas przed kradzieżą.

Okres wiosenno-letni to czas kiedy na drogach zdecydowanie wzrasta liczba cyklistów. Jednocześnie zaś policjanci odbierają więcej zgłoszeń kradzieży rowerów. W wielu przypadkach osoba zawiadamiająca o kradzieży jednośladu tłumaczy, że zostawiła go „na chwilę” przed sklepem, urzędem, przed własnym blokiem lub na dłużej w słabo zabezpieczonej piwnicy lub garażu. – Powiedzenie „okazja czyni złodzieja” w tym wypadku bardzo się potwierdza. W każdym przypadku pozostawienia niezabezpieczonego roweru, zwłaszcza droższego, właściciel musi mieć świadomość, że nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każde ułatwienie – podkreślają grodziscy policjanci.

Policja ma jeszcze jeden, być może najskuteczniejszy sposób na złodziei. Jest nim znakowanie rowerów. Polega na wygrawerowaniu na ramie, przednim widelcu oraz ramieniu przekładni jednośladu niepowtarzalnego kodu literowo-cyfrowego. Który trafia do policyjnej bazy danych. W rowerach o znacznej wartości materialnej na prośbę właściciela dokonuje się oznakowania dodatkowych elementów, takich jak: sztyca siodełka, sztyca kierownicy, obręcze kół. Kształt cyfr musi być taki, aby każda ich przeróbka była wyraźnie widoczna, a ich wysokość nie powinna przekraczać 7 mm. Ponadto na rowerze umieszcza się naklejkę informującą o oznakowaniu pojazdu.

Policjanci podkreślają, że znakowanie ma na celu przede wszystkim zapobiegać kradzieży. Należ bowiem pamiętać, że ważniejsze z punktu widzenia właściciela jest zniechęcenie złodzieja do zainteresowania się jego rowerem, niż ewentualna rola oznakowania w poszukiwaniu skradzionego egzemplarza. – Oczywiście, mając takie dane łatwiej możemy taki jednoślad skojarzyć z właściwą osobą – mówią nam grodziscy funkcjonariusze.

Wszyscy mieszkańcy naszego regionu, którzy chcą oznakować rowery proszeni są o wcześniejszy kontakt z grodziską komendą pod numerem telefonu 22 755 60 09. Znakowanie odbywa się w każdy poniedziałek w godz. 12.00 – 15.00 w gmachu przy ul. Bartniaka 19.

 

1

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi