29 04 2018

Nie będzie dotacji na budowę lotniska. Rząd ma plan „B”

29.04.2018, godz.: 19:25
Nie będzie dotacji na budowę lotniska. Rząd ma plan „B”
fot. Pixabay

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o CPK  przesądza o tym, że sam port lotniczy, jak i inwestycje towarzyszące są celami publicznymi i inwestycjami celu publicznego. Mimo to na budowę lotniska w Baranowie nie będzie unijnej dotacji. Rząd ma jednak plan „B”.

Przypomnijmy, że projekt ustawy specjalnej ma regulować m.in. kwestie  zasad i warunków przygotowania, finansowania i realizacji portu „Solidarność” oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości, a także wprowadzenie etapu przygotowania oraz rezerwacji obszaru inwestycji, zapewniającego środki prawne niezbędne dla zabezpieczenia prawidłowego toku realizacji inwestycji. Szczegółówo na ten temat piszemy tutaj.

Tymczasem minister  inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, że obecne przepisy dotyczące unijnych dofinansowań nie pozwalają ubiegać się o dotację na budowę samego lotniska. Nie oznacza to jednak całkowitego braku możliwości pozyskania pieniędzy z unijnej puli. Rząd będzie się bowiem ubiegał dofinansowanie na infrastrukturę drogą oraz kolejową w ramach budowy CPK.

Minister Kwieciński podkreślił, że wartość części drogowej i kolejowej stanowić będzie mniej więcej połowę wartości całej inwestycji szacowanej 30–35 mld zł. Siłą rzeczy rząd chce się ubiegać o kilkanaście miliardów wsparcia. Zapewnia przy tym, że budowa samego lotniska będzie finansowo zabezpieczona.

pełnomocnik rządu do spraw CPK Mikołaj Wild zapowiedział również, że w sąsiedztwie lotniska powstanie miasto – „Airport City”. Według szacunków ministra miasto może liczyć nawet 50 tysięcy mieszkańców.

 Wild zaznaczył, że dojazd z „Airport City” do CPK  tradycyjnymi środkami komunikacji miałby zajmować około 30 minut.

2

Dodaj Komentarz

  • Albin Pawłowski

    30 minut trwałby dojazd do CPK z Warszawy. To gdzie to „Airport City”?

    • adamos

      W polu 😉 w drewniakach na sztuka pincet plus haha pis to ma naprawde na…… w pustostanach… najpierw metropolie chcieli zrobic teraz port na miare tokio plus metropolia haha fajna nazwa… 05-829 air city gmina grodzisk ;);) pis juz nie tylko mieszkania stawia ale i miasta buduje wsióry pisóry

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi