18 04 2018

Minister Wild odpowiada na wątpliwości mieszkańców ws. CPK

18.04.2018, godz.: 14:43
Minister Wild odpowiada na wątpliwości mieszkańców ws. CPK
fot. Pixabay

Pod koniec ubiegłego tygodnia wójt Baranowa mówił u nas o zastrzeżeniach wobec projektu ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i niekorzystnych zapisach zarówno z punktu widzenia mieszkańców, jak i samej gminy. Wystosował w tej sprawie pismo do rządowego pełnomocnika ds. CPK Mikołaja Wilda, który na te wątpliwości odpowiedział. Najważniejsze kwestie omawiamy poniżej.

W ubiegłotygodniowej rozmowie z nami wójt Andrzej Kolek mówił tak: – Projekt ustawy nie precyzuje kwestii najważniejszych z punktu widzenia mieszkańców. Niejednoznaczny jest zapis dotyczący sposobu wyceny nieruchomości pod budowę lotniska. Ponadto chodzi o wywłaszczenie terenów rolniczych, na których ludzie gospodarowali od dziesięcioleci, a teraz mieliby zostać przeniesieni w nieznane i zaczynać praktycznie od początku? Kolejna sprawa dotyczy gminnej infrastruktury, która na terenach przeznaczonych pod lotnisko też się znajduje. Co z nią? Co z siecią wodno-kanalizacyjną. A takich wątpliwości projekt ustawy rodzi znacznie więcej – podkreślał. Kolejną jest zdaniem baranowskich włodarzy proponowany termin „zamrożenia” nieruchomości pod inwestycję, co będzie skutkować wnioskami mieszkańców o zwolnienia podatkowe i znacznie mniejsze wpływy do gminnej kasy.

W piśmie skierowanym do Mikołaja Wilda padają również pytania o rozwiązania zastępcze dla mieszkańców terenów objętych inwestycją i o kwestię rekompensaty dla gminy z tytułu utraty wpływów podatkowych w okresie przejściowym.

Co na to minister Wild? W sprawie okresu zamrożenia nieruchomości zapowiedział, że po analizach i uzgodnieniach między resortami okres rezerwacji terenów zostanie w ustawie skrócony z sześciu do czterech lat. Rządowy pełnomocnik ds. CPK odniósł się również do sposobu wyceny nieruchomości. W zamyśle rządu podstawowym kryterium ustalenia odszkodowania będą negocjacje z właścicielami. W grę wchodzić mają albo nieruchomości zamienne albo rekompensata pieniężna ustalona na podstawie negocjacji. Będzie w nich brana pod uwagę wycena rzeczoznawcy obejmująca nie średnią cenę działki danej charakterystyce na rynku, lecz przedziały cenowe. Wild przekonuje, że w praktyce może to oznaczać uzgodnienie ceny bliżej górnego poziomu, gdy np. stan działki będzie lepszy niż standardowy.

A co z rolnikami, którzy na ziemiach planowanych do wywłaszczenia gospodarują od wielu lat i nie uśmiecha się im przenoszenie gospodarstwa w zupełnie inne miejsce? Czy mogą liczyć na wcześniejsze emerytury? Mikołaj Wild przekonuje, że przypadku rolników niemających jeszcze ustalonego prawa do emerytury, których działki objęte będą budową CPK, będą mogli otrzymać emeryturę wyjątkową. Projekt ustawy lotniskowej uzupełniono o zapis, który daje pełnomocnikowi ds. CPK możliwości wystąpienia do dyrektora Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o przyznanie takich emerytur.

Wild zapewnił również, że po wydaniu decyzji lokalizacyjnej dla CPK zachowana będzie ciągłość funkcjonowania gminnej infrastruktury, jak kanalizacja czy drogi. Nie padła natomiast konkretna odpowiedź w sprawie rekompensat dla gminy w związku z utratą wpływów podatkowych. W piśmie mowa jest jedynie o „szeregu rozwiązań mitygujących negatywne skutki finansowe” i o „katalogu rozwiązań, który w wyniku konsultacji zostanie poszerzony”. Pełnomocnik ds. budowy CPK dodał przy tym, że lotnisko, gdy już powstanie, przyniesie gminie „pozytywne skutki gospodarcze w istotnej skali”.

Z kolei w kwestii rozwiązań zastępczych dla wywłaszczonych mieszkańców Baranowa minister Wild wyjaśnia, że nieruchomość zamienna również będzie mogła znajdować się w gminie, o ile uda się taką znaleźć i będzie ona odpowiadała właścicielowi.

Pełną treść odpowiedzi ministra Mikołaja Wilda znajdziecie tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi