20 11 2017

Karta Dużej Rodziny w Żabiej Woli rozwija się

20.11.2017, godz.: 19:31
Karta Dużej Rodziny w Żabiej Woli rozwija się
fot. zabiawola.pl

W Żabiej Woli odbyła się konferencja dotyczącą obecnej kondycji i rozwoju Karty Dużej Rodziny w całej gminie. Tym bardziej, że to właśnie Żabia Wola była pierwszą w Polsce gminą wiejską, która wprowadziła ów program.

KDR 3+ i 4+ funkcjonuje w gminie od 2011 roku i dziś z programu korzysta blisko 60 żabiowolskich rodzin. Partnerzy Programu, to przedsiębiorcy, którzy  na mocy porozumienia z samorządem  zadeklarowali  posiadaczom Karty 3 i 4 Plus udzielanie zniżek na oferowane przez siebie towary, bądź usługi. Wielu z nich działa w programie od początku, inni dołączyli nieco później. Wszyscy jednak dokładają swoją cegiełkę do budowy niezbędnego wsparcia dla rodzin wielodzietnych. I solidarnie podkreślają, iż nie kierują się pobudkami biznesowymi. Czerpią natomiast satysfakcję z pomagania innym.

Podczas konferencji poruszono różne kwestie związane z polityką prorodzinną. W myśl jednej z prelekcji, wielkim współczesnym wyzwaniem dla społeczeństwa jest poprawa sytuacji demograficznej kraju. Aby to osiągnąć, należy prowadzić aktywną politykę rodzinną.

– Wobec niewystarczających rozwiązań systemowych gmina Żabia Wola wdraża sukcesywnie instrumenty lokalnej polityki rodzinnej w postaci wprowadzonej w 2011 roku Karty Dużej Rodziny 3+ i 4+. Wyjaśniła, że dla rodzin wielodzietnych Karty są formą ułatwienia życia i możliwością pozostawienia w budżetach rodzin nieco większej sumy pieniędzy – co, wobec dużych wydatków związanych z wychowywaniem dzieci, jest szczególnie ważne. Wprawdzie zaoszczędzone sumy nie są wielkie, ale w dużej rodzinie liczy się każda złotówka – przytacza tezy referatu Joanny Krupskiej, prezesa zarządu Stowarzyszenia „Związek Dużych Rodzin Trzy Plus”, żabiowolski magistrat.

Zwracano również uwagę na ważną rolę KDR w przeciwdziałaniu wykluczeniu rodzin mających liczne potomstwo przez obniżenie kosztów uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, w życiu sportowym. Inną zasługą Karty jest promocja dużych rodzin. KDR jest bowiem uprawnieniem, a nie zasiłkiem.  Nie wydaje się jej z powodu ubóstwa rodziny, ale w uznaniu wartości pracy związanej z wychowywaniem kolejnego dziecka.

KDR zresztą nie tylko w Żabiej Woli, lecz w całym kraju sukcesywnie się rozwija. W Polsce ma ją ponad 2 mln osób a w  programie uczestniczy prawie 3 tys. firm i instytucji, oferujących zniżki w prawie 15 tys. punktach w całej Polsce. Lista zniżek przysługujących na podstawie karty jest dostępna na stronie www.rodzina.gov.pl.

A to nie wszystko. Uruchomiona została specjalna aplikacja mobilna „KDR na smartfonie”, dzięki której można skorzystać ze zniżki, pokazując kartę w telefonie. Karta plastikowa nie jest już niezbędna. Dodatkowo, dzięki funkcji geolokalizacji posiadacz karty może sprawdzić w telefonie, gdzie w pobliżu może skorzystać ze zniżek oraz zapoznać się z ofertą partnerów Karty Dużej Rodziny.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi