10 11 2017

Jak w regionie uczcimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości?

10.11.2017, godz.: 17:18
Jak w regionie uczcimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości?
fot. grodzisk.pl

W sobotę obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku to data nadzwyczaj ważna w historii naszego kraju, bo uznaje się ją jednocześnie za koniec aż 123-letniego okresu pod zaborami. Nasz region również uczci tę rocznicę, a poszczególne gminy przygotowały własne programy obchodów.

Grodzisk Mazowiecki
W Grodzisku uroczystości upamiętniające 11 listopada rozpoczną się o godz.11.15 od zbiórki pocztów sztandarowych przed pomnikiem Józefa Chełmońskiego na deptaku. Następnie zebrani goście przejdą do kościoła św. Anny, gdzie w samo południe odbędzie się niepodległościowa msza. Po nabożeństwie oficjalne uroczystości przeniosą się przed Pomnik Wolności. Następnie, o godz. 14.00 w sali kinowej centrum kultury zaplanowano premierowy pokaz filmu dokumentalnego Joanny Zawadzkiej-Mróz pt. „Łącznicy”, traktują o grodziskich żołnierzach Armii Krajowej.

O godz. 15.00 w Poczekalni PKP wystartuje z kolei historyczna gra miejska „Grodzisk Niepodległy” Co czeka uczestników? – Na trasie spotkamy żołnierzy Legionów i członków Polskiej Organizacji Wojskowej, konspiratorów i ludzi tamtych czasów, odwiedzimy szkołę i szpital oraz punkt werbunkowy, gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i konspiracyjną „melinę” PPS – wyliczają organizatorzy. Od 16.00 będzie również czas śpiewania pieśni patriotycznych, ten punkt zaplanowany w kościele przy ul. Piaskowej zakończy obchody Święta Niepodległości w Grodzisku.

Milanówek
Obchody zorganizuje również Milanówek. W mieście ogrodzie wszystko rozpocznie się o godz. 12.15 uroczystą zbiórką pocztów sztandarowych. Na 12. 30 zaplanowano mszę w kościele św. Jadwigi Śląskiej, przy ul. Kościuszki 41, a po niej uroczystości przy sąsiadującym pomniku Bohaterów. O godz. 14.15 uczestnicy obchodów na pl. Stefana Starzyńskiego wysłuchają koncertu niepodległościowego w wykonaniu w wykonaniu Aleksandry Novina-Chacińskiej (sopran) i Remigiusza Łukomskiego (bas). Akompaniament Danuta Antoszewska. Na godz. 14.45. Hufiec ZHP zaplanował grę miejską „Niepodległy Milanówek”. Szczegóły tutaj

Podkowa Leśna
Z okazji 11 listopada drugie z miast ogrodów postawiło na wydarzenia kulturalne. W sobotę odbędzie się spektakl na podstawie wierszy Mariana Jonkajtysa „Was na to zdieś priwiezli, sztob wy podochli”, opowiadający o losach Polaków wywiezionych w czasie II wojny światowej w głąb Związku Radzieckiego. Początek o 18.00 na scenie przy Świerkowej. Występują: Joanna Cichoń, Stanisław Biczysko, Maciej Gąsiorek, Piotr Rzymyszkiewicz, Jacek Zienkiewicz. Przy akordeonie: Michał Szymkiewicz,. Scenariusz, reżyseria, kostiumy: Jolanta Fijałkowska-Pilarczyk.

W niedzielę zaplanowano natomiast koncert pieśni Stanisława Moniuszki, w wykonaniu Jolanty Pawlik, Karoliny Róży-Kowalczyk, Michała Dębińskiego i Qu Donghao. Początek o godz. 17.00 w Pałacyku Kasyno.

Jaktorów i Międzyborów
Wszystko zacznie się o godz. 10.00 od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Świętej Rodziny w Jaktorowie. Po nabożeństwie zaplanowano krótki występ uczniów szkoły w Jaktorowie, a następnie. Złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojskowym w Budach Zosinych. Później uroczystości przeniosą się do Międzyborowa. O godz. 11.30 odbędzie się uroczysty apel na parkingu przed kościołem. W południe zaś kolejne nabożeństwo intencji Ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. O godz. 13.00 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed pomnikiem 27 Pułku Ułanów, a następnie przeniosą się na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy mogile powstańczej na wydmach.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi