20 09 2018

I Ty możesz zostać dawcą szpiku

20.09.2018, godz.: 20:15
I Ty możesz zostać dawcą szpiku
Fot. pomagam.info

W milanowskim Przedszkolu Nr 1 będzie można się zarejestrować w bazie Dawców Komórek Macierzystych (DKMS) i pomóc w walce z chorobą osobom cierpiącym na białaczkę.

W Polsce średnio co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi i to bez względu na wiek – chorują dzieci, młodzież, dorośli. Przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy to jedyna szansa dla chorych na białaczkę na powrót do zdrowia. Fundacja DKMS od 1991 r. zbiera dane o potencjalnych dawcach szpiku. Im większa baza tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego dawcy dla chorego. W Polsce zarejestrowanych jest już ponad 1,3 mln osób, a blisko 5,5 tys. osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w  Polsce, jak i  na świecie.

Już jutro oraz w sobotę (21 i 22 września) chętni będą mogli się bez problemu zarejestrować. W tych dniach w Przedszkolu Nr 1 przy ul. Herberta (dawna Fiderkiewicza) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku dla każdego pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do przeszczepienia. Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat. Musi ważyć co najmniej 50 kg, ale nie może mieć dużej nadwagi. Chętni powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Organizatorem akcji „Dzień Dawcy Szpiku z Fundacją Ronalda McDonalda” jest Urząd Miasta w Milanówku. Więcej informacji tutaj.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi