26 05 2018

Grodziski Rower Miejski wysoko w rankingu miejskich wypożyczalni

26.05.2018, godz.: 18:35
Grodziski Rower Miejski wysoko w rankingu miejskich wypożyczalni
fot. GrodziskNews

Systemy rowerów publicznych z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Specjaliści z Dadelo.pl w oparciu o dane pozyskane ze stron operatorów samoobsługowych wypożyczalni oraz urzędów miast, sporządzili Ranking Systemów Rowerów Miejskich. Wśród 25 miast ujętych w zestawieniu, znalazł się także Grodzisk Mazowiecki, który w ogólnej klasyfikacji zajął wysokie 8 miejsce.

Jak przyznawano punkty?
W zestawieniu wzięto pod uwagę 7 kryteriów, według których zostały ocenione systemy w poszczególnych miastach. Specjaliści z Dadelo skupili się między innymi na takich aspektach jak ilość rowerów i stacji, ceny, długość sezonu, liczba osób zapisanych w systemie, średnia ilość wypożyczeń przypadająca na jedną osobę zapisaną w systemie, a także dodatkowe udogodnienia, z których mogą korzystać mieszkańcy miast, jak na przykład możliwość wypożyczenia roweru elektrycznego, familijnego czy tandemu. Jednym z celów Rankingu było sprawdzenie wystarczalności danego systemu dla ośrodka miejskiego, w którym funkcjonuje. Maksymalnie każde z miast mogło zdobyć 155 punktów, jednak w tym roku nie udało się to żadnemu z systemów. Zwycięzca – warszawski system Veturilo – zdobył 141 punktów. Na podium stanęły także Lubelski i Łódzki system rowerów publicznych.

Jak w zestawieniu wypadł Grodzisk?
Grodziski Rower Miejski zajął 8 miejsce. Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, iż tym samym wyprzedził nie tylko mniejsze miejscowości, ale również takie aglomeracje jak Wrocław czy Kraków. Na tak dobry wynik wpływ miały na pewno duża ilość stacji w stosunku do powierzchni miasta, wysoki procent mieszkańców miasta zapisanych w systemie, stosunkowo długi sezon podczas, którego można wypożyczać rowery, a także przystępne ceny. Nieco gorzej miasto wypadło w kategorii średniej ilości wypożyczeń przypadających na jedną osobę zapisaną w systemie.

Widać to na zamieszczonych poniżej infografikach.

Szczegółowe wyniki rankingu tutaj.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi