30 05 2019

Grodzisk zaprasza na Wianki po raz trzeci

30.05.2019, godz.: 19:33
Grodzisk zaprasza na Wianki po raz trzeci
fot. Marcin Masalski

Grodziskie Wianki, czyli plenerowa impreza z okazji letniego przesilenia Słońca i symbolicznego powitania lata powoli staje się tradycją, ponieważ w tym roku odbędzie się po raz trzeci. Oficjalne otwarcie plaży i kąpieliska będzie jedną z wielu atrakcji przygotowanych na ten dzień.

Noc Kupały – zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą) – to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, która przypada około 21–22 czerwca. W Polsce Kościół katolicki, nie mogąc wykorzenić z obyczajowości, wywodzącej się z wierzeń słowiańskich, corocznych obchodów pogańskiej Sobótki, podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską (stąd późniejsza wigilia św. Jana – potocznie zwana też nocą świętojańską i posiadająca wówczas wiele zapożyczeń ze święta wcześniejszego – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Ze względu na układ kalendarza impreza odbędzie się 22 czerwca na Stawach Walczewskiego. Jednym z ważniejszych jej punktów będzie z pewnością otwarcie plaży i kąpieliska, ale nie zabraknie również innych ciekawych propozycji, jak warsztaty plastyczne, przedstawienie dla dzieci, koncert szantowy – po południu. A pod wieczór i później będzie jeszcze bardziej klimatycznie. Najpierw koncert Grodziskiej Orkiestry Rozrywkowej pod dyrekcją Tomasza Kirszlinga, a następnie występ zespołu Blueberry Hill Trio, czyli finalistów X edycji programu „Mam talent”. Dzień zwieńczy natomiast widowiskowy pokaz w wykonaniu teatru ognia.

0

Dodaj Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata