14 06 2018

Grodzisk upamiętni Feliksa Dzierżanowskiego. Odsłoni tablicę

14.06.2018, godz.: 19:33
Grodzisk upamiętni Feliksa Dzierżanowskiego. Odsłoni tablicę
fot. Mat. organizatora

W najbliższą sobotę (16 czerwca) Grodzisk uroczyście upamiętni postać wybitnego dyrygenta i kompozytora Feliksa Dzierżanowskiego. Uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej twórcy Polskiej Kapeli Ludowej rozpoczną się w samo południe.

Feliks Dzierżanowski to bowiem postać niezwykle ważna dla rozwoju kultury w regionie. Sławny kompozytor, dyrygent oraz dawny mieszkaniec Milanówka to twórca Polskiej Kapeli Ludowej, zasłużony w popularyzowaniu muzyki folklorystycznej.

W latach 1923–1975 był mieszkańcem Milanówka. W 1933 r. założył Polską Kapelę Ludową, która wkrótce zaczęła regularne występy w Polskim Radiu. Był także założycielem Prywatnej Szkoły Muzycznej w Milanówku, a po wojnie również w Żyrardowie i Grodzisku Mazowieckim. Podczas okupacji Dzierżanowski prowadził amatorską orkiestrę fabryczną przy Stacji Jedwabniczej w Milanówku, a jego dom często był wykorzystywany przez młodzież zorganizowaną w podziemnych organizacjach do spotkań i szkoleń. Feliks Dzierżanowski został odznaczony Krzyżem kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał też nagrodę województwa warszawskiego „za twórczość muzyczną i rozpowszechnianie piękna polskiej muzyki ludowej” oraz Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Warszawskiego w 1967 roku.

Jego praca na rzecz rozwoju kultury w całym naszym regionie odbiła się szerokim na świecie. Dlatego też Grodzisk postanowił uapmiętnić tego wybitnego artystę. Tablica poświęcona Feliksowi Dzierżanowskiemu zostanie odsłonięta n skwerze przy Willi Radogoszcz przy ul. Sienkiewicza 31. Ma to związek z 85-leciem powstania Polskiej Kapeli Ludowej.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi