04 02 2015

Gmina zapłaci odszkodowania mieszkańcom

04.02.2015, godz.: 18:06
Gmina zapłaci odszkodowania mieszkańcom
fot. arturtusinski-podkowa.pl

54 wnioski o wypłatę odszkodowań z tytułu zajęcia prywatnych nieruchomości pod drogi publiczne wpłynęły od mieszkańców do magistratu w Podkowie Leśnej. Chodzi o roszczenia dotyczące łącznie około 20 tys. mkw. powierzchni pasów drogowych.

– Wszystkie gminy władające od 31 grudnia 1998 r. nieruchomościami niestanowiącymi ich własność, zajętymi pod drogi publiczne, w tym drogi lokalne miejskie, mają obowiązek wypłaty odszkodowań za te nieruchomości. Do 31 grudnia 2005 roku do urzędu miasta właściciele gruntów mogli składać wnioski o odszkodowanie za nieruchomości przejęte przez skarb państwa lub samorząd pod drogi publiczne przed 1999 rokiem. Jeżeli wniosek nie wpłynął w terminie to roszczenie o odszkodowanie wygasło – poinformował na swoim blogu Artur Tusiński, burmistrz Podkowy.

Terminowo wpłynęły do urzędu 54 pisma o odszkodowanie. Jak do tej pory gmina wypłaciła natomiast cztery rekompensaty. Jedną w 2006 r. za zajęcie działki o powierzchni 564 mkw., oraz trzy odszkodowania w 2014 r. rekompensujące właścicielom zajęcie łącznie ponad 2,6 tys. mkw. terenu pod drogi.

Czemu przez tyle lat sfinalizowano tak niewiele spraw? Wszystko przez nieprecyzyjność przepisów, które nie określają żadnych terminów: ani wydania decyzji stwierdzającej uwłaszczenie, ani przyznającej odszkodowanie właścicielom.  – W związku z tym sprawy były przeciągane, często wynikające z bałaganu w gminnej ewidencji. Większość spraw jest w toku postępowania, bądź bez rozpoznania. Nie ulega wątpliwości, że taka opieszałość podważa zaufanie do instytucji publicznych. W związku z wieloletnimi zaniedbaniami i brakiem podejmowanych rokowań, Urząd Miasta podjął działania mające na celu uporządkowanie tego stanu rzeczy, co niestety będzie wiązało się z koniecznością wygenerowania w najbliższych latach dużych pieniędzy w budżecie miasta na odszkodowania – pisze na blogu burmistrz Tusiński.

Jakie zatem działania planuje w najbliższym czasie podkowiański magistrat? – Negocjujemy z mieszkańcami kwoty odszkodowań. Wniosków o rekompensaty jest wiele, ale chciałbym w miarę możliwości budżetowych gminy je wypłacać możliwie jak najszybciej, mimo że nie ma jasnych regulacji co do terminów – mówi burmistrz Tusiński. – Musimy być fair wobec podkowian, a nie odsuwać problem na później – dodaje.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi