19 08 2017

Gmina z dotacją na utylizację azbestu. Usunie prawie 140 ton

19.08.2017, godz.: 15:44
Gmina z dotacją na utylizację azbestu. Usunie prawie 140 ton
fot. jaktorow.pl

Jaktorowska gmina otrzyma blisko 30 tys. zł dotacji na  kolejną turę utylizacji materiałów azbestowych z budynków na swoim terenie. To kontynuacja działań, w ramach których dotychczas gmina usunęła 235 ton tworzywa niebezpiecznego dla zdrowia i środowiska.

Przypomnijmy. 2016 roku Jaktorów zakończył projekt utylizacji azbestu dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wymiar dofinansowania w dużej mierze zależał jednak od tego, ilu mieszkańców zdecyduje się skorzystać z pomocy przy utylizacji azbestu. Po finalnych statystykach akcji widać, że to zainteresowanie było naprawdę duże. Z otoczenia zniknęło bowiem prawie 235 ton azbestu.

Gmina postanowiła pójść za ciosem i powalczył o dofinansowanie na realizację analogicznego przedsięwzięcia także w tym roku. I udało się, bowiem WFOŚiGW przeleje na konto samorządu prawie 30 tys. zł. – Całkowity koszt inwestycji wynosi 33.977,04 zł, przy czym kwota dotacji wynosi 85 % kosztów kwalifikowanych brutta zadania, czyli 28.880,48 zł. Pozostałe 15 % kosztów pokrytych zostało z budżetu gminy – podał jaktorowski magistrat.

Odbiór odpadów azbestowych ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu. – Zadanie objęte wnioskiem polega na zbieraniu, załadunku, transporcie oraz utylizacji wyrobów zawierających azbest z prywatnych posesji mieszkańców. Odpady azbestowe przeznaczone do utylizacji obejmują: faliste i płaskie płyty azbestowo-cementowe stosowane w budownictwie – poinformował urząd.

Z informacji tych dowiadujemy się również, że zutylizowanych zostanie kolejnych 140 ton szkodliwych materiałów. – Dane dotyczące odpadów zawierających azbest zostały pozyskane od mieszkańców gminy na podstawie wniosków składanych do tut. Urzędu Gminy. Po zweryfikowaniu składanych informacji ustalono, że ilość wyrobów zawierających azbest, które chętni są zutylizować mieszkańcy gminy Jaktorów wynosi: 139,8232 ton. Odpady odbierane będą w sierpniu br. przez firmę P.H.U. PIOTR Piotr Jaczyński z siedzibą w Lesznie (05-084).

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi