06 01 2019

CPK: Autostradowa obwodnica Warszawy za około 15 mld zł

06.01.2019, godz.: 12:25
CPK: Autostradowa obwodnica Warszawy za około 15 mld zł
Fot. gddkia.gov.pl

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury poinformował o planowanej budowie autostradowej obwodnicy Warszawy związanej z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Adamczyka, podczas której poinformował o największych inwestycjach drogowych jakie mają zostać zrealizowane w ramach budowy CPK.

Za około 15 mld zł ma powstać tzw. duża autostradowa obwodnica Warszawy. Jak dokładnie miałaby przebiegać jeszcze nie wiadomo, trwają analizy korytarzy, którymi może zostać poprowadzona. Wiadomo jednak, że ma zostać wybudowana w promieniu około 40-50 kilometrów od stolicy. W ramach tych 15 mld zł ma również zawierać się koszt małej obwodnicy CPK, jednak tutaj szczegółów również nie ma. Te inwestycje mają pozwolić na sprawną komunikację samochodową, gdy port w Baranowie będzie już gotowy. Szacuje się bowiem znacznie zwiększenie ruchu w rejonie CPK.

Minister poinformował również o tym, że w toku są przetargi na usunięcie bramek na A2 w Brwinowie i na koncepcję rozbudowy autostrady A2 o kolejny pas ruchu na każdej z jezdni (więcej tutaj). – Ruch na A2 zbliża się do wartości granicznych dla obecnej trasy, a w kolejnych latach spodziewany jest dalszy stopniowy wzrost, co może doprowadzić do wyczerpania przepustowości – zaznaczył Adamczyk

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK podkreślił, że ta inwestycja jest niezwykle istotna. – To bardzo ważne połączenie komunikacyjne w kontekście Centralnego Portu Komunikacyjnego. To lotnisko ma nie tylko przybliżyć Warszawie cały świat, ale także zbliżyć Warszawę i Łódź – zaznaczył Wild.

Przypomnijmy, że A2 na odcinku między Łodzią a Pruszkowem zostanie poszerzona o trzeci pas w każdym kierunku, a między Pruszkowem a Konotopą o czwarty. Szacowany koszt tej inwestycji to około 600 mln zł. Zadanie ma zostać zrealizowane do 2025 r.

CPK ma kosztować około 16-20 mld zł, natomiast infrastruktura drogowa pochłonie około 7 mld zł, a na kolej rząd ma wydać do 9 mld zł. Całość ma się zamknąć w kwocie 37 mld zł.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi