23 01 2018

Budżet Jaktorowa do kompletu

23.01.2018, godz.: 07:34
Budżet Jaktorowa do kompletu
fot. Pixabay

Kompletujemy listę artykułów dotyczących uchwalenia budżetów przez poszczególne gminy. Owym ostatnim samorządem w naszym zestawieniu jest Jaktorów. Radni przyjęli uchwałę budżetową, w kształcie zasadniczo pokrywającym się z projektem. 

Dochody jaktorowskiego samorządu w 2018 roku wyniosą 79,5 mln zł, podczas gdy wydatki ustalono na poziomie niecałych 92 milionów. Oznaczać to będzie deficyt budżetowy w kwocie niespełna 12,5 mln. Niedobór zostanie pokryty z zaciągniętego kredytu oraz nadwyżek budżetowych.

Uwagę zwraca przede wszystkim pula przeszło 33 milionów na inwestycje. Taka suma wynika między innymi z uczestnictwa Jaktorowa w dużych projektach unijnych i rządowych, chodzi np. o rozbudowę sieci ścieżek rowerowych w gminie w ramach Zintegrowanych inwestycji Terytorialnych – inwestycja pochłonie bowiem prawie 6,9 mln zł w 2018 roku. A łącznie różnego rodzaju przedsięwzięcia drogowe miałaby gminę kosztować ponad 15 milionów. Do wspomnianej sieci ścieżek dodać należy trzeci etap rozbudowy i przebudowy ul. Wojska Polskiego wraz z budową ronda w Międzyborowie – koszt 3,3 mln. Ponad 1,7 mln zł samorząd chce przeznaczyć na budowa parkingów i ciągów komunikacyjnych przy stacji kolejowej PKP w Jaktorowie. Kolejny milion ma pójść na rozbudowę i modernizację znajdującej się w mieście ul. Powstańców. Półtora miliona zapisano w budżecie gminy jako pomoc finansową dla powiatu na budowę chodnika wzdłuż ul. Topolowej w Henryszewie, a także przebudowę ul. Pomorskiej w Jaktorowie.

Kolejne 9,5 miliona to całkowity koszt rozwijania odnawialnych źródeł energii w gminie, przy czym przypomnijmy – około ośmiu milionów gmina odzyska w formie dofinansowania. Z dużych inwestycji wymieńmy jeszcze rozbudowę przedszkola przy Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie kosztem ponad 2,7 mln zł. Prawie 900 tys. zł ma natomiast kosztować modernizacja biblioteki publicznej. 600 tys. zł zapisano z kolei w projekcie budżetu na budowę miejsc postojowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Księdza Baranowskiego we wsi Jaktorów – Kolonia. W przypadku tej ostatniej inwestycji gmina ponownie może liczyć na środki zewnętrzne.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi