15 09 2017

Blisko 8 mln dotacji na blisko 370 instalacji proekologicznych

15.09.2017, godz.: 08:19
Blisko 8 mln dotacji na blisko 370 instalacji proekologicznych
Fot. GrodziskNews.pl

Sześć mazowieckich gmin otrzyma łącznie 28,5 mln zł dotacji na kulturę i efektywność energetyczną. Wśród beneficjentów jest gmina Jaktorów, która za pieniądze z dofinansowania zakupi i zainstaluje blisko 370 urządzeń do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

O tym, że Jaktorów otrzyma pieniądze na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, paneli solarnych oraz powietrznych i gruntowych pomp ciepła pisaliśmy już pod koniec czerwca. W ostatnich dniach natomiast podpisano umowy na dofinansowanie.

Cały projekt, który jaktorowska gmina zgłosiła do dofinansowania opiewa na przeszło 10 mln zł, otrzymana dotacja stanowi 80. procent kosztów kwalifikowanych i wynosi ponad 7,7 mln zł. Na co dokładnie zostaną przeznaczone te pieniądze? – Inwestycja obejmie zakup i montaż 368 instalacji, tj. 159 mikroinstalacji fotowoltaicznych, 109 kolektorów słonecznych i 100 pomp ciepła. Instalacje będą wykonane w  345  budynkach mieszkalnych i 23 budynkach użyteczności publicznej. Projekt będzie realizowany z  trzema partnerami: Parafią Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie, parafią p.w. Św. Rodziny w  Jaktorowie i OSP w Jaktorowie. Inwestycja przyczyni się do zwiększenia udziału OZE (odnawialnych źródeł energii – przyp. red.) w ogólnej produkcji energii oraz do ograniczenia niskiej emisji  – czytamy na stronie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Projekt zostanie zrealizowany przez gminę do końca 2018 roku. Zamontowane instalacje przynajmniej przez pięć lat od zakończenia projektu pozostaną własnością gminy. W tym czasie będą bezpłatnie użyczone właścicielom lub użytkownikom posesji. Po tym okresie zostaną przekazane mieszkańcom na własność.

Mieszkańcy zakwalifikowani do udziału w projekcie, jeżeli spełnią warunki udziału, zobowiązani będą kolejno do zgłoszenia się do urzędu i podpisania umowy dotyczącej warunków montażu i korzystania z instalacji. Następnie wniosą własny wkład finansowy. Jeśli nie zrobią tego w ustalonym terminie, będzie to oznaczało rezygnację udziału w projekcie.

Szczegóły dotyczące udziału w projekcie są dostępne tutaj.

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi