15 03 2019

12 kilometrów dróg do przebudowy

15.03.2019, godz.: 09:44
12 kilometrów dróg do przebudowy
fot. arturtusinski-podkowa.pl

Wczoraj informowaliśmy o ewoluującym pomyśle budowy dróg w Podkowie Leśnej na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Na potrzeby tamtego spotkania burmistrz Artur Tusiński przedstawił szczegółowe liczby dotyczące podkowiańskich dróg i ewentualnych kosztów inwestycji.

Okazuje się, że sieć dróg w zarządzaniu miasta ogrodu liczy łącznie 44 kilometry, z czego trasy o trwałej nawierzchni asfaltowej lub z kostki stanowią 17 km. Przy tym aż osiem z owych siedemnastu wymaga remontu.

– Dróg bez trwałej nawierzchni (z destruktu, tłuczniowych, żużlowych gruntowych i innych) pozostało 27 km. Stan tych dróg jest różny, od poziomu takiego sobie do dramatycznego (brak czasowej przejezdności). W tym miejscu należy zauważyć, że zazwyczaj dla mieszkańców – tą najgorszą drogą jest ta, przy której mieszkają – powiada burmistrz Tusiński. – Dróg zaprojektowanych (w dokumentacjach projektowych), do budowy jest 12 km – dodaje.

Są to: Główna – odcinek Błońska-Wiewiórek, Kwiatowa (odcinek utwardzony od Wrzosowej do Parkowej, kolizja z energia elektryczną), Myśliwska – odcinek Błońska – Wiewiórek, Kościelna, Lipowa, Sosnowa – odcinek od ul. Bukowej do torów kolejki WKD, Grabowa, Sasanek, Mickiewicza, Głogów, Dębowa, Bobrowa, Rysia, Warszawska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Wróbla, Błońska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Jeleniej, Helenowska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Jeleniej, Sarnia, Szpaków, Wróbla, Kukułek, Jodłowa (brak uzgodnienia), Gołębia (w trakcie uzgodnień), Zachodnia, Sokola, Ejsmonda, Kolejowa, Miejska – odcinek od ul. Brwinowskiej do ul. Jeleniej, Lotnicza.

– Koszt wybudowania tych 12 km zaprojektowanych dróg to ok. 33 mln złotych. W budżecie rocznie (obecnie) jest przewidziane 2,5 mln złotych – co daje możliwość wybudowania 1-2 dróg ( w zależności od długości) w ciągu roku. Czyli gdybyśmy uznali, że nie posiłkujemy się żadnym środkami pozabudżetowymi, to na wybudowanie tylko zaprojektowanych dróg potrzebujemy ok. 14 lat (przy założeniu, że przez ten okres nic nie zdrożeje). O pozostałych drogach, których nie objęły projekty możemy zapomnieć na długie lata – przyznaje burmistrz.

PPP zakłada budowę 11 kilometrów, co jest – zdaniem włodarza – jedyną szansą, aby zrealizować te inwestycje szybciej.

0

Dodaj Komentarz

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi