reklama Grodzisk Mazowiecki
TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja

03

06 2022

„Zaplatanie” tradycji w Adamowiźnie


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Marcin Masalski„Zaplatanie” tradycji w Adamowiźnie - Grodzisk News


4 i 5 czerwca w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie odbędzie się konkurs plecionkarski w ramach projektu "Tradycja na nowo pleciona". Jest to II edycja konkursu dla koszykarzy-plecionkarzy z całej Polski.


Dworek Adama Chełmońskiego położony jest na niewielkim wzniesieniu pośrodku 3 hektarowego parku, który okala rzeka Mrowna. Obiekt należał do lekarza chorób płucnych Adama Chełmońskiego, który przeniósł dworek w te strony w 1900 roku. Adam był młodszym bratem malarza Józefa Chełmońskiego. W nawiązaniu do historii Dworku tematem zeszłorocznego konkursu zostały „Ptaki z obrazów Chełmońskiego”, które obecnie są wyeksponowane w przestrzeni parku. W tym roku motywem przewodnim zostały „OWADY”. Podobnie jak i poprzednie prace tak i te na stałe zagoszczą w okolicy, a w oparciu o nie powstanie ścieżka edukacyjna.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Samo wydarzenie rozłożone jest na 4 dni. Pierwszy dzień – czwartek, to warsztaty dla uczestników konkursu z mistrzem - Wiesławem Chołujem, który wytwarza kosz zwany "kabłącokiem" (wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury).

Sobota to kontynuacja wyplatania prac konkursowych. Wieczorem natomiast zaplanowany jest ogólnodostępny wernisaż prac ukraińskiej artystki Anny Deynegi - mistrzyni tkania ze słomy. Kolekcja obejmuje "diduchy" i "pająki", ozdoby świąteczne, a nawet rzeźby ze słomy. A całość zwieńczy koncert kapeli Pokrzyk – zdobywcy nagrody Złotych Gęśli w tegorocznej edycji festiwalu Nowa Tradycja, połączony z potańcówką.

Niedziela, poza ogłoszeniem wyników konkursu, to cały zestaw atrakcji dla wszystkich chętnych. Oprócz bloku warsztatów z wyplatania z wikliny, a także ze słomy odbędą się też: kiermasz wyrobów plecionych, „Muzyczne zabawy leśne” z Kukaj Kukawko. Odbędzie się też spotkanie z Anną Feliks – autorką książki „Meble plecione w Polsce 1864-1939”. Będzie też możliwość spotkania mistrzów plecionkarskich Wiesława Chołuja, Wojciecha Świątkowskiego oraz Grzegorza Gortata. Dworek Adama Chełmońskiego na kilka dni stanie się miejscem integracji dla plecionkarzy, tworząc forum na którym będzie można wymienić się doświadczeniami, m.in. dzięki możliwości spotkania mistrzów plecionkarskich. Ponadto odwiedzający Dworek będą mogli zapoznać się wymierającym rzemiosłem jakim jest plecionkarstwo, dowiedzieć się o nim więcej i odkryć niektóre jego tajniki i poznać jego znaczenie w tradycji oraz historii.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.