TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
jacuzzi ogrodowe

23

11 2020

Wycinka drzew na wukadce z wątpliwościami


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

foto: Piotr AntosWycinka drzew na wukadce z wątpliwościami - Grodzisk News


W listopadzie Warszawska Kolej Dojazdowa ogłosiła przetarg na wycinkę ponad dwóch tysięcy wzdłuż trasy, po której biec ma drugi między Podkową Leśną a Grodziskiem. Informacja spotkała się z reakcją lokalnych organizacji na rzecz ochrony środowiska.


Grodziskie Koło Partii Zieloni, Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego Dendropolis oraz Oddziały Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej oraz Milanówku skierowały list otwarty w sprawie wycinki drzew do burmistrz Grodziska i prezesa wukadki.

REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są drzewa w naszym środowisku i na co dzień staramy się je chronić przed wycinką czy zniszczeniem. Jednak ta sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ musimy też wziąć pod uwagę drugi aspekt sprawy – rozwój komunikacji masowej. Dzięki rozbudowie torów WKD zwiększy się liczba połączeń między Warszawą Śródmieście a Grodziskiem Mazowieckim. Tym samym zwiększy się liczba pasażerów podróżujących transportem elektrycznym, który nie zanieczyszcza aż tak środowiska, jak codzienne dojazdy samochodem do stolicy” – mówi Mirosław Kaznowski, współprzewodniczący grodziskiego koła Partii Zieloni.

– W planach zaniepokoiła nas informacja o tym, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach tego przedsięwzięcia nie przewiduje żadnych kompensacji przyrodniczych, a wiele drzew i krzewów planowanych do wycięcia znajduje się na granicy planowanej przebudowy lub w obrębie peronów WKD. Przedstawiliśmy zatem w naszych pismach szereg postulatów oraz pomysłów, które sprawią, że ta inwestycja stanowiłaby znacznie mniej szkodliwa dla środowiska – dodaje Małgorzata Stępka, prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego Dendropolis.

– Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej zwraca uwagę, aby jak najbardziej ograniczyć koszty jakie musi ponieść przyroda podczas realizacji zaplanowanej inwestycji oraz objąć planem urządzenia zieleni teren wzdłuż całych torów WKD od Warszawy Śródmieście do Grodziska Mazowieckiego i Milanówka. Należy pamiętać, że obszar torów kolejki WKD jest w obrębie korytarzy ekologicznych między większymi terenami leśnymi – wtóruje poprzednikom Elżbieta Wolska-Zdunek prezes Oddziału LOP w Podkowie Leśnej.

W treści pisma przedstawiciele organizacji postulują ponowną weryfikację liczby drzew podlegających wycince. Dotyczy to szczególnie tych, które znajdują się na granicy inwestycji lub w obrębie peronów WKD. Żądają też nasadzeń zastępczych w proporcji 1:2 oraz ich pielęgnacji (w przypadku drzew, jak i krzewów) przy spełnieniu standardów obowiązujących dla miasta stołecznego Warszawy (Standardy Kształtowania Zieleni Warszawy).

Pojawiają też kolejne postulaty. Dotyczą umożliwienia naturalnego rozkładu największych pni drzew; nasadzenia niskopienne i ekologiczne zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż torów; właściwe standardy zabezpieczenia zdrowych drzew w obrębie planowanego terenu prac oraz uwzględnienie kwestii środowiskowych w projektach przebudowy peronów WKD.

Ze specyfikacji przetargowej dowiadujemy się, że wycinka obejmie 2037 drzew, w tym 537 dębów szypułkowych, 508 brzóz brodawkowych i 467 topól. W ramach zadania wykonawca usunie także ponad 3350 metrów kwadratowych krzewów. Oferty mogą wpływać do 27 listopada.


ZOBACZ TEŻDodaj komentarz

Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.Treść komentarza
Podpis📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANEodwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.