TEMATY NA CZASIE:
inwestycje
CPK
wypadki
policja
wyłączenia prądu
grille gazowe

12

08 2016

Wielkoformatowy mural powstanie w Milanówku


Grodzisk News

podziel się na Facebooku podziel się na Twitterze podziel się na Pinterest podziel się na WhatsApp

Wielkoformatowy mural powstanie w Milanówku - Grodzisk News


W Milanówku ruszył konkurs na projekt wielkoformatowego muralu, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Piłsudskiego 30. Praca będzie nawiązywać do miejsca bardzo ważnego w historii miasta ogrodu, a mianowicie do Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej (na zdjęciu), która słynęła niegdyś w całej Polsce i nie tylko z produkcji jedwabiu.


REKLAMA
reklama Grodzisk Mazowiecki

Historia tegoż miejsca się 1924 roku, kiedy to stację założyło rodzeństwo Henryk i Stanisława Witaczkowie. Początkowo było to przedsiębiorstwo o charakterze badawczym. Zajmowało się wytwarzaniem jedwabiu, nauką hodowli jedwabników i sadzenia drzew morwowych. Witaczkowie prowadzili kursy dla hodowców, wydawali podręczniki, przygotowywali odczyty i konkursy. Stacja Jedwabnicza prowadziła również wysyłkę sadzonek morw dla hodowców w całym kraju oraz skup kokonów. Na drewnianych krosnach wytwarzano jedwab, wykorzystywany do szycia odzieży oraz spadochronów dla lotnictwa.

W latach 30. jedwab z Milanówka cieszył się dużą renomą. W eleganckich sklepach Warszawy można było nabyć tkaniny sukienkowe, koszulowe, bieliźniane, atłasy, tafty, szale i szaliki, żakardowe krawaty, apaszki i chusteczki do butonierki z ?Milanówka?. Ze Stacją Jedwabniczą współpracowała akademia sztuk pięknych, projektując wzory tkanin o wysokich walorach.

W czasie wojny Stacja Jedwabnicza działała pod zarządem komisarycznym, przestawiając pracę na włókno z wiskozy. Stacja Jedwabnicza stała się azylem dla wielu ludzi, chroniąc ich przed wywiezieniem na przymusowe roboty dzięki zaświadczeniom o zatrudnieniu. Na kilku warsztatach z przędzy odpadowej wytwarzano nadal jedwabne żakardy i szaliki, sprzedając je na czarnym rynku. W 1942 roku zaczęto ręcznie zdobić tkaniny jedwabne.

Witaczkowie bardzo angażowali się w działalność społeczną, goszcząc wielu uchodźców z Warszawy, literatów (Maria Dąbrowska, Anna Kowalska, Ewa Szelburg-Zarembina, Stefan Krzywoszewski, Ferdynand Ossendowski), artystów. Sierociniec ks. Baudouina, wyrzucony z Warszawy w 1944 r., znalazł wraz z opiekunami azyl na terenie fabryki.

W okresie PRL-u Centrum przejęły władze państwowej i przekształciły je w Powstały Zakłady Jedwabiu Naturalnego "Milanówek". Dziś o historii tego miejsca przypomina Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego. Szuka ono jednak sposobów, aby jak najmocniej zagościć w świadomości współczesnych pokoleń.

Stąd m.in. pomysł stworzenia muralu. W projekcie powinny być podkreślone elementy związane z historią i tradycją Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej i jej założycieli oraz zachowana stylistyka i kolorystyka związana z miejscem. Praca musi również współgrać z kontekstem architektonicznym ściany budynku, na którym się pojawi.

Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 15 września. Sam mural ma zostać wykonany na podstawie zwycięskiej pracy do 1 grudnia tego roku.








Dodaj komentarz

Odpowiadasz na

Bardzo dobry pomysł .Popieram.
Producent Odzieży z Milanówka


Regulamin

akceptuję regulamin komentarzy na GrodziskNews.pl


Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii użytkowników oraz tych, które nie są ich własnością. Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania treści naruszających „netykietę” lub treści niepożądanych.

Za treści i działania niepożądane w portalu GrodziskNews.pl uznaje się:
– pornografię
– wulgarne, ordynarne i chamskie wypowiedzi, również takie, które stanowią zaprzeczenie pojęcia dyskusji na dobrym poziomie oraz obrażają kluby, osoby czy instytucje
– treści o charakterze prowokacyjnym
– wklejanie linków innych stron w oderwaniu od kontekstu dyskusji.
– rażące i celowe łamanie zasad języka polskiego

Informacje i materiały nadsyłane przez czytelników do redakcji portalu GrodziskNews.pl mogą być wykorzystywane według uznania członków zespołu redakcyjnego na potrzeby pracy nad publikacją oraz w samym artykule; chyba że w korespondencji z osobą nadsyłającą zaznaczono inaczej.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.

Portal GrodziskNews.pl zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie.



Treść komentarza
Podpis







📰︎ NAJPOPULARNIEJSZE



💬︎ NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE



odwiedź nasz profil na FB

Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.