12 03 2020

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Grodzisk kupi maszynę do testów na koronawirusa

12.03.2020, godz.: 17:03
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Grodzisk kupi maszynę do testów na koronawirusa
fot. Facebook/Urząd Miejski w Grodzisku Maz.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział dziś wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego w całym kraju. W każdym z województw organizowane są szpitale zakaźne przeznaczone dla pacjentów z koronawirusem. W Szpitalu Zachodnim zaś pojawi się urządzenie do testów na obecność patogenu.

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego oznaczać może m.in.:
– czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się; czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;

– czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;

– zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności; obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych;

– nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

Ponadto daje ministrowi mandat do wydania kolejnych, jeszcze poważniejszych rozporządzeń.

Swoje zarządzenia na specjalnym posiedzeniu w urzędzie miejskim wydał dziś także burmistrz Grodziska Grzegorz Benedykciński. – Rozmawialiśmy o rozwiązaniach mających na celu zaopatrzenie w produkty pierwszej potrzeby osób starszych, chorych, dla których koronawirus jest najniebezpieczniejszy. Apeluję zarówno do nich, jak i do wszystkich mieszkańców, aby – jeśli to nie jest absolutnie konieczne – nie wychodzili z domów, unikali kontaktów z osobami trzecimi – mówi nam Benedykciński.

– Podjęliśmy też decyzję o zakupie specjalistycznej maszyny do badań pacjentów na obecność koronawirusa. Testy będzie prowadził Szpital Zachodni, na potrzeby placówki w tej sytuacji zakupiliśmy także respiratory wspomagające oddychanie – dodaje włodarz.

5

Dodaj Komentarz

5 odpowiedzi na “Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Grodzisk kupi maszynę do testów na koronawirusa”

 1. Anonim pisze:

  ale co tzn.,że kupili? że już fizycznie jest ten sprzęt w szpitalu? Proszę o wyjaśnienie.

 2. Anonim pisze:

  Czyli przetarg, oferty itd… Może za rok będzie

 3. Sob pisze:

  Nie ma przetagów w stanie zagrożenia epidemiologicznego

 4. MIESZKANIEC pisze:

  Moim zdaniem szpital grodziski nie jest dobrym miejscem na umieszczenie takiego urządzenia (nie pytajcie gdzie, ale nie to miejsce). Biorąc pod uwagę często lekceważące podejście, zaniedbań personelu w sytuacjach zagrożenia zdrowia a nawet życia, czego liderem jest oddział SOR-u. Znania sytuacji i przyzwolenia kadry kierowniczej na tego typu zachowania.
  To najświeższy i jeden z najpoważniejszych przykładów w obecnej sytuacji rozprzestrzeniania się koronawirusa:
  ostatnio na SOR trafił pacjent z dużą gorączką, utrzymującym się mocnym kaszlem, osłabiony, konkretnie z objawami opisywanymi przy koronawirusie. Pacjent kilka godzin przesiedział nieraz dusząc się na publicznym korytarzu SOR-u z innymi pacjentami (co potwierdziła osoba znająca go przechodząc w pobliżu). Nie został odizolowany nawet nie zaproponowano mu maseczki przy ciągłym kaszlu. Nie podjęto żadnych środków bezpieczeństwa. Jak widać szpital nie może wykonać żadnych badań na obecność koronawirusa. Dopiero po kilku godzinach został przewieziony do innej placówki gdzie po badaniach można było stwierdzić czy jest nosicielem koronawirusa.
  Począwszy od Pani Dyrektor skończywszy najniżej nie pomijając żadnego oddziału, większość personelu tej placówki powinna zamiast identyfikatorów nosić plakietki z napisem „JESTEM BOGIEM”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Portal GrodziskNews.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie nie związane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

Jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych Portal GrodziskNews.pl wyraźnie zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu bez zgody jest zabronione.
Blogi
blog
Współpracownik
Wieści z szopy - czyli co z tą koleją.
blog
Współpracownik
Piłka w grze - wieści z lokalnych boisk.
blog
Współpracownik
Śledź Nas - W podróży dookoła świata