21
03 2024
Adam Fabisiewicz Grodzisk News
21.03.2024, godz. 14:11
Na drogach powiatu grodziskiego możemy spotkać coraz więcej pojazdów zwanych ze względu na swoją specyfikę microcarami. Pojazdy te, mimo dużo mniejszych rozmiarów, nie odbiegają zasadniczo od aut pod względem ruchu drogowego. Policyjne kontrole pokazują jednak, że wśród kierowców często panuje błędne przekonanie, że pojazdem tym można kierować na podstawie... dowodu osobistego. Policjanci wyjaśniają niuanse, o których trzeba pamiętać, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Microcarów na grodziskich drogach przybywa, a to wzmaga czujność policjantów drogówki, którzy przyznają, że przeprowadzają sporą liczbę kontroli kierowców tych małych aut. Przede wszystkim dlatego, iż wielu ich użytkowników myśli, że wystarczy do tego dowód osobisty nic bardziej mylnego...
–W wielu przypadkach powodem interwencji wobec kierującego jest popełnienie wykroczenia w ruchu drogowym. Ostatnia taka sytuacja dotyczyła nieprawidłowego parkowania. Po sprawdzeniu uprawnień kierującego okazało się, że ich nie posiada. Z wyjaśnień tej osoby, a także wcześniej kontrolowanych kierujących microcarami wynikało, że nie wiedzieli o obowiązku posiadania prawa jazdy kategorii AM i za właściwe uprawnienia uznawali posiadanie dowodu osobistego. Takie błędne informacje otrzymywali nabywcy tych pojazdów od osób, które im je sprzedawały. Kontrolowanemu kierowcy zostały przedstawione obowiązujące przepisy w tym zakresie i odpowiedzialność za ich złamanie – powiada asp. sztab. Katarzyna Zych, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim.
Policjanci przekazują zatem o czym powinni pamiętać kierowcy, zanim wsiądą do microcarów.
Poniżej przypominamy je także wszystkim innym użytkownikom microcarów:
19 stycznia 2013 roku weszła w życie Ustawa o kierujących pojazdami z 5 stycznia 2011 roku (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła Ustawę Prawo o ruchu drogowym. Pojawiła się w niej nowa kategoria praw jazdy – AM, która uprawnia do kierowania:
- motorowerem – pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h,
- czterokołowcem lekkim (quadem i microcarem), którego parametry precyzuje europejska kategoria L6e: masa własna do 350 kg, napęd silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 (może być też elektryczny o mocy do 4 kW (5,4 KM), rozwijający prędkość maksymalną do 45 km/h).
Na mocy art. 133 ust. 3 Ustawy o kierujących pojazdami osoby, które w chwili wejścia jej w życie (19.01.2013 r.), miały ukończone 18 lat, zachowują prawo do kierowania tylko motorowerem, bez żadnych dodatkowych dokumentów stwierdzających do tego prawo.
Przepis ten nie dotyczy jednak microcarów. Z art. 6 ust.1 tej ustawy wynika, że w przypadku czterokołowców lekkich (takich jak pojazdy mikro i quady) wymagane jest prawo jazdy kategorii AM.
Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:
–mieć ukończone 14 lat (za zgodą rodziców),
–uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów grupy AM,
–odbyć szkolenie w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
–zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.
Nie ma możliwości, aby osoby pełnoletnie mogły kierować pojazdami czterokołowymi lekkimi, jeśli nie mają żadnego prawa jazdy. Brak uprawnień do kierowania tymi pojazdami może zakończyć się przykrymi konsekwencjami w postaci ukarania, ale także brakiem odszkodowania od ubezpieczyciela w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.
ZOBACZ TEŻ
Copyright © 2014-2024 - Grodzisk News - wszelkie prawa zastrzeżone.